"Lewandowska STRACIŁA CÓRKĘ Klarę. Ogromny DRAMAT!" - artykuł z takim sensacyjnym tytułem od początku lutego krąży po Facebooku i innych serwisach społecznościowych. Szokujący nagłówek sugerujący tragedię w rodzinie Anny i Roberta Lewandowskich to kolejny przykład clickbaitu, który szokuje i wprowadza w błąd tysiące internautów z Polski. Wszystkich, którzy w ostatnich dniach trafili w sieci na ten skandaliczny artykuł, pragniemy uspokoić - Klarze Lewandowskiej nic się nie stało. Artykuł mówi o tym, że Anna Lewandowska spędzi parę dni w Polsce bez swojej córki.

Warto zaznaczyć, że z wiadomością na temat Klary Lewandowskiej nie ma nic wspólnego redakcja gazety "Super Express" ani twórcy internetowego serwisu SE.pl. Newsa stworzyli podszywający się pod nich autorzy ze strony superekspress.pl, która specjalizuje się w publikowaniu nieprawdziwych informacji i mylących czytelnika tytułów na temat gwiazd show-biznesu, sportu i polityki.

Clickbait - co to jest?

Clickbait to negatywne zjawisko internetowe polegające na celowym przyciąganiu uwagi internauty poprzez tytuł lub obrazek, który wyolbrzymia faktyczną treść artykułu lub wręcz nie ma z nią nic wspólnego. Jak można się przed tym bronić? Podczas przeglądania Facebooka i innych serwisów społecznościowych przed kliknięciem w link zawsze należy upewnić się, że adres strony, do której odsyła nas odnośnik jest poprawny i należy do zaufanego wydawcy, który nie stosuje takich metod pozyskiwania czytelników.

Przypomnijmy, że w przeszłości w sieci krążyły już fałszywe newsy m.in. na temat śmierci Kazimierza Kaczora i Sylvestra Stallone'a.