Dzisiaj Czarny Poniedziałek. Tysiące kobiet (zamiast pójść do pracy) biorą dziś udział w Ogólnopolskim Strajku Kobiet, który ma na celu wyrażenie społecznego sprzeciwu przeciw rządowym planom zaostrzenia prawa antyaborcyjnego. W sobotę w stolicy odbył się Czarny Protest, w którym – jak się szacuje – wzięło udział ok 5 tys. demonstrantów. Na dziś zapowiedziano jego ogólnopolską kontynuację.

Zobacz: Krystyna Janda wzywa do udziału w Czarnym Proteście. „Byłam w ciąży, która zagrażała życiu”, wyznała aktorka

Akcję zdecydowały się wesprzeć dziesiątki gwiazd, celebrytów i osób publicznych.

Dzisiejszy protest promują m.in. Anja Rubik, Dorota Zawadzka, Martyna Wojciechowska, Dorta Gardias, Weronika i Teres Rosati, Hanna Lis, Kasia Warnke, Małgorzata Szumowska, Monika Olejnik, Dorota Wellman i Krystyna Jandaa nawet francuska aktorka Juliette Binoche, która podczas niedzielnej wizyty w Krakowie nie szczędziła mocnych i zdecydowanych słów krytyki pod adresem rządzących polityków.

Poniedziałkowe akcje maja cena celu wsparcie walki o praca kobiet głośno wspierają także mężczyźni. Swoje atelier zamknęli tego dnia m.in. Tomasz Ossoliński i Łukasz Jemioł. Zdjęcia na Instagramie pod hashtagiem #czarnyprotest zamieścili także m.in. Kuba Wojewódzki i Piotr Stramowski.

Zobacz: Wellman, Janda, Wojciechowska #czarnyprotest. Gwiazdy szczerze o ustawie antyaborcyjnej [ZDJĘCIA]

Poniedziałkowe protesty w ramach Czarnego Poniedziałku odbywają się w całym kraju. Kobiety nie pójdą dziś do pracy, do szkół, na uczelnię ani nie będą wykonywały obowiązków domowych takich jak gotowanie, sprzątanie czy zakupy. Wszystko w obronie swoich praw.

Zobacz: Ewa Minge przyznała, że poddała się aborcji. „Byłam o krok od poważnego zatrucia organizmu, nawet śmierci”

O godzinie 12.00 prawa Polek zostały uczczone w całej Polsce minutą ciszy. Protesty mają się zakończyć o godzinie 18.00 specjalnymi akcjami podsumowującymi w wielu polskich miastach.

W Internecie hitem stało się zdjęcie starszej pani z tabliczką z napisem "I can't believe I still have to protest this f**king s**t". Tę wymowną treść udostęniła u sebie na Facebooku m.in. Anja Rubik.

A wy dołączycie dzisiaj do tej ogólnopolskiej akcji? Redakcja Gala.pl, jak i wszystkie pozostałe redakcje internetowe Burda Media, jest jej czynny uczestnikiem.