Literacka Nagroda Nobla od lat pozostaje jednym z najbardziej prestiżowych wyróżnień w świecie literatury. Polaków dotychczas wyróżniono ją aż czterokrotnie i o mało co, a polski autor nie otrzymałby jej ponownie.

W 2007 roku Nobla miał dostać bowiem Ryszard Kapuściński, jednak, niestety, wybitny reportażysta nie doczekał tego wyróżnienia.

Dlatego tegoroczna decyzja komitetu noblowskiego jest istotna również dla nas. Literacka Nagroda Nobla 2015 trafiła bowiem do Ukrainki Swietłany Aleksijewicz, która - podobnie jak Kapuściński - również tworzy reportaże. Zwycięstwo pisarki to precedens w historii Nobla dla literatów, bo po raz pierwszy wyróżniono nim właśnie twórcę reportażu literackiego.

Aleksijewicz mieszka na Białorusi, a pisze po rosyjsku. Jest autorką kilkunastu zbiorów reportaży wydanych dotychczas w 19 krajach świata. Po dojściu do władzy Aleksandra Łukaszenki, państwowe wydawnictwa zaprzestały publikować jej książki na Białorusi, co tylko wzmocniło jej status pisarki kultowej i apolitycznej.