Po długich miesiącach lockdownu, 28 maja 2021 nastąpiło pełne otwarcie gastronomi. Tym samym, restauratorzy mogą przyjmować swoich gości nie tylko na świeżym powietrzu, ale również w środku lokali. Na jakich zasadach?

Restauracje i inne lokale gastronomiczne otwarte w środku - jak będą działać?

To fantastyczna informacja nie tylko dla gości, ale przede wszystkim dla właścicieli restauracji, przed którymi wiele pracy i wyzwań na drodze do odbudowania swojego biznesu. Część lokali niestety upadło lub wkrótce zakończy działalność, te zaś, którym udało się przetrwać dzięki ciężkiej pracy i odrobinie szczęścia, są w trudnej sytuacji.

Zamknięcie odrobinę łagodniej mogły odczuć restauracje zlokalizowane w dużych miastach, gdzie klienci częściej niż w mniejszych miejscowościach, zamawiali jedzenie na wynos lub z dostawą do domu. Niestety i to nie uchroniło ich od strat. Jak informują, z uwagi na brak możliwości serwowania posiłków stacjonarnie w lokalach, przychód zmniejszył się o około 90% w stosunku do tego co zarabiali przed wybuchem pandemii. 

W połowie maja ochoczo (i z wielką przyjemnością) udaliśmy się do miejsc, za którymi tęskniliśmy. Ale nie tylko po to, by zjeść swoje ulubione dania w miejscu innym niż własne mieszkanie, ale przede wszystkim z tęsknoty za towarzystwem innych ludzi. Maciej Lubiak, właściciel włoskiej restauracji Milanovo, zlokalizowanej na warszawskim Wilanowie, zdecydowanie zgadza się z tą tezą.

Nie trudno się dziwić, że po tak długim zamknięciu, ograniczeniu w dostępie nie tylko do restauracji, kawiarni, czy barów, ale i do wielu innych miejsc i płaszczyzn naszego życia, tęskniliśmy za tym co lubimy, czego zwyczajnie potrzebujemy każdego dnia, a co zostało nam zabrane przez tą jakże trudną dla wszystkich pandemiczną sytuację i idące za nią działania. Kontakt z drugim człowiekiem, relacje, spotkania przy kawie, czy pysznym jedzeniu i rozmaite aktywności to niezwykle istotne elementy naszego życia codziennego. Nie sposób poradzić sobie bez nich w dłuższym czasie, lub próbować szukać alternatyw i substytutów w okrojonej wersji, gdzie nie będzie najważniejszego – drugiego człowieka, śmiechu, gwaru, radości - przyznaje Maciej Lubiak.

Restaurator zapewnia, że cieszy go obecność gości i dołoży wszelkich starań, aby jego lokal był bezpiecznym miejscem.

Właśnie tego nam wszystkim tutaj w Milanovo brakowało najbardziej każdego dnia od ponad pół roku - obecności Gości, spotkań z nimi, wymiany wzajemnych opowieści i opinii. Goście przybyli do naszego ogródka tłumnie już pierwszego dnia, gdy było to możliwe, widać i słychać było zadowolenie i tę ulgę, że powoli wychodzimy na prostą, a ten postpandemiczny marazm zostaje gdzieś z tyłu. Z uwagi na dużą wagę, jaką przykładamy do wszelkich obostrzeń, co widać w naszej restauracji każdego dnia, Goście czują się u nas bezpiecznie i swobodnie, a na tym zależy nam najbardziej. Jestem przekonany, że przed nami wiele czasu ciężkiej pracy, ale wierzę, że wspólnymi siłami uda się z czasem zapomnieć o tych obrażeniach i turbulencjach, jakimi doświadczył nas ostatni rok - przyznaje z nadzieją.


Maciej Lubiak fot. Marta Wojtal

Zasady funkcjonowania lokali gastronomicznych od 28 maja 2021

  • Może być maksymalnie 50% zajętych miejsc,
  • Należy zachować odpowiedni dystans między stolikami - zajęty może być co drugi stolik, a odległość między stolikami musi wynosić co najmniej 1,5 m, chyba że między nimi znajduje się przegroda o wysokości co najmniej 1 m,
  • Obsługa, jak i goście do momentu podania zamówienia obowiązkowo muszą pozostawać w maseczkach zasłaniających nos i usta.

ZOBACZ TAKŻE: Powraca Restaurant Week. #IDŹ! i wesprzyj gastronomię po lockdownie [LISTA RESTAURACJI]