Już po raz dziewiąty Tomasz Tomczyk, znany w blogosferze jako Jason Hunt, przygotował ranking najbardziej wpływowych polskich blogerów. Podzielony on został na trzy kategorie: złotą, srebrną oraz brązową. W każdej z nich znajduje się 10 postaci, znanych w świecie internetu. Tomczyk wyróżnił także "wschodzące gwiazdy", które być może w przyszłym roku znajdą się w którymś z głównych zestawień.

 

Jakie są kryteria rankingu? Jak sam autor komentuje na swoim blogu, wcale nie chodzi o to kto najlepiej pisze, czy ma największą ilość fanów. Dużo bardziej liczy się osobowość, aktywność w mediach społecznościowych, czy liczba cytowań danej osoby:

Ten ranking porządkuje blogosferę, pokazuje, kto się w niej liczy, i jest podpowiedzią, na kogo warto zwracać uwagę przy współpracach komercyjnych. Ranking blogerów to nie jest lista najlepszych. Mogę to porównać do Oscarów. Oscary zawsze dostaje się za role w filmach poprzedzających rok nominacji. To, że dany aktor w danym roku nie otrzymał Oscara, w żaden sposób nie świadczy o jego talencie. Po prostu ktoś inny miał na koncie lepsze role. 

W najważniejszej - złotej dziesiątce, znalazły się dwie najbardziej rozpoznawalne (i jak widać najbardziej wpływowe) polskie blogerki modowe - Jessica Mercedes i Maffashion oraz jedyny męski reprezentant blogów fashion - Ekskluzywny Menel. Oprócz nich, w zestawieniu znajdziemy też takie osoby jak: Maciej Budzich, Magda Kogut-Wałecka, Konrad Kruczkowski, duet Karol Lewandowski i Ola Ślusarczyk, Grzegorz Marczak, Przemysław Pająk oraz Michał Szafrański.

Srebrną dziesiątkę w tym roku zdecydowanie zdominowały kobiety. W rankingu znalazła się znana z programu Agent - Gwiazdy, Tamara Gonzalez-Perea (Macademian Girl) oraz takie blogerki jak: Agata Aleksandrowicz, Marta Dymek, Dagmara Hicks i Magdalena Grzebyk, Kasia Ogórek, Joanna Pachla. Oprócz tego w tej kategorii są Paweł Opydo oraz Andrzej Tucholski.

W ostatniej, brązowej dziesiątce możemy zobaczyć między innymi: Elizę Wydrych, Annę Skurę, Olę Budzyńska, Jan Favre, Natalię Sławek i kilkoro innych blogerów.

Zgadzacie się z wyborem Tomasza Tomczyka? Jakich blogerów chcielibyście zobaczyć w rankingu w przyszłym roku?