Szukałam polskiego miejsca, takiego z tradycją i duszą, gdzie każdy kąt pamiętałby chwile z przeszłości. Nie znalazłam, więc stworzyłam smak przedwojennej Warszawy” – wspomina zakochana niezmiennie w polskiej kuchni Magda Gessler. I tak powstała Biała Gęś Tradycja Polska przy ul. Belwederskiej 18a w dawnym domu Neumanów, willi z lat 20. ubiegłego wieku zaprojektowanej przez Marcina Weinfelda – miejscu idealnym na przywrócenie Warszawie jej dawnych uroków, smaków i gościnności.

Wnętrza Białej Gęsi przywołują wspomnienia przedwojennej warszawskiej willi pełnej koronkowych serwet, firanek, ciemnego palisandru, kryształów i kwiatów. Każde pomieszczenie restauracji ma inną oprawę i atmosferę. Sala Różana z wyjściem na werandę przeznaczona jest na spotkania w szerszym gronie. Pełno tu koronek, kryształów i pięknych tkanin. Bardziej kameralną atmosferę ma Sala Kominkowa o ciemnozielonym wnętrzu i ciężkich kotarach. Kręte drewniane schody poprowadzą do trzech gabinetów przeznaczonych na przyjęcia w mniejszym gronie.

O wyjątkowości restauracji świadczy skład win, które selekcjonuje tu wielokrotny Mistrz Polski Sommelierów Tomasz Kolecki-Majewicz. Znajdziemy tu etykiety z najbardziej renomowanych regionów winiarskich. Lokal specjalizuje się w niezapomnianych daniach z gęsi. Można skosztować m.in. gęsiej nóżki z kokardką z żurawiny i polecanej na specjalne zamówienie gęsiej nóżki pod pierzynką.

Kiedy spróbujemy już gęsiny, zajrzyjmy jeszcze do restauracji Krokodyl mieszczącej się przy Rynku Starego Miasta 21 w Warszawie, którą średnie pokolenie warszawiaków pamięta doskonale. To tutaj przecież przychodziło się na słynne bale i dancingi… 

„Budząc Krokodyla z zimowego snu niemal trzy lata temu, pragnęłam, aby było to miejsce pełne radości i hucznych zabaw, idealne na wspaniałe rodzinne przyjęcia. Tak też się stało. Teraz chciałabym, aby restauracja tętniła życiem na co dzień, aby każdy, kto zamarzy, by spędzić niezapomniane chwile w sercu Starego Miasta, mógł odwiedzić Krokodyla”. Również i to marzenie pani Magdy się spełnia. Znany lokal Magdy Gessler zmienia teraz oblicze. Poza imprezami zamkniętymi już w marcu będzie dostępny na co dzień. Odnowa lokalu nie zmieni znacząco docenianego przez gości charakteru. Nadal będzie przyciągać imponującymi wnętrzami sal Pod Arkadami i Kominkowej zachowanych w renesansowej konwencji. Menu będzie teraz oparte na tradycyjnej kuchni polskiej. W Krokodylu odnajdziemy śledzika pod pierzynką, domowy pasztet czy marynowaną wątróbkę w gorczycy podaną na prażonych jabłkach z cebulką.

Jeśli jednak zdecydowanie będziemy mieli ochotę na zmianę smaku i np. zatęsknimy za najprawdziwszą kuchnią słonecznych Włoch, odwiedźmy restaurację Venezia Ristorante. Powstała ona z potrzeby przeniesienia do centrum stolicy wyjątkowych smaków ze słynnego miasta kanałów. Wnętrza wypełniają kolory wody: błękity i turkusy, oraz odcienie pomarańczu i żółci. Na gości specjalnych czeka sala VIP. W menu restauracji wiodą prym delikatne makarony, pasty przygotowane na bazie starodawnych włoskich receptur, aromatyczne wędliny, wyśmienite sery. Na szczególną uwagę zasługuje Pizza Murano skomponowana według przepisu Magdy Gessler.

Kończąc miłą wycieczkę w poszukiwaniu dawnych smaków i miejsc, wspomnieć trzeba, że wszystkie przedstawione restauracje zapewniają  kompleksowe, profesjonalne usługi cateringowe. Są one oparte na wykwintnej kuchni dostosowanej do potrzeb każdego, nawet najbardziej wymagającego klienta.