Zafascynował ostatnio świat kina, zainspirował też twórców urodowych trendów. Audrey Tautou, bohaterka nowego filmu reklamowego Chanel Nº 5, podróżuje z Paryża do Stambułu (oczywiście Orient Expressem), a w perfumeriach zachwycają kolorowe kolekcje makijażu inspirowane Bollywood.

Indie pachną jaśminem

Nazwa zapachu Kenzo Amour Indian Holi pochodzi od indyjskiego święta wiosny, a flakon nawiązuje do charakterystycznych dla niego czerwono-różowych barw. W kompozycji użyte zostały też „azjatyckie” nuty: para ryżowa, kadzidło i kwiat wiśni. W kolekcji perfum Givenchy rocznik 2008 znalazły się najsłynniejsze zapachy marki, w których wykorzystano kwiaty z zeszłorocznych zbiorów. Przywołują one wonie dalekich krajów: ylang-ylang – Madagaskar w Amarige, kwiat pomarańczy – Maroko w Organzie, róża damasceńska – Turcję w Very Irrésistible, a jaśmin sambac – Indie w Ange ou Démon. Etui kryjące flakon zdobi motyw kwiatu i symbol kraju jego pochodzenia. Podróżą przez Orient jest też trio Onde Giorgio Armani: Mystere to zapach muzułmańskiej sułtanki, Vertige – indyjskiej maharani, a Extase – japońskiej gejszy. Sezam i cynamon Indyjski sezam uprawiany w Chinach i Indiach jest symbolem nieśmiertelności i nowego życia. Olej z jego nasion jest stosowany w kuchni, ale też w kosmetyce, zwłaszcza do produkcji wysokiej jakości mydeł (jak I Coloniali). Cynamonowy olejek do ciała Cinq Mōndes przypomina te stosowane w muzułmańskiej łaźni, hammamie, a krem do ciała Tesori d’Oriente pachnie tradycyjną arabską esencją kyfi wytwarzaną z 16 esencjonalnych olejków.

Makijaż w stylu Bollywood

Uroda Hindusek była inspiracją wiosenno-letnich kolekcji makijaży. Kosmetyki Givenchy zdobią święte kropki bindi (czerwony znak na czole noszony przez hinduskie kobiety jako symbol opieki męża lub ojca, chroni także najważniejszą czakrę znajdującą się według ajurwedy między brwiami). Na opakowaniach kosmetyków do makijażu Terracotta Mineral Guerlain znajdują się indyjskie ornamenty.