Mama Anny Lewandowskiej nakręciła film o "położnej z Auschwitz", jak nazywana jest często Stanisława Leszczyńska. Niezwykła historia kobiety, która odebrała w nazistowskim obozie koncentracyjnym w Oświęcimiu ponad 3000 porodów jest szczególna dla Marii Stachurskiej również z powodów osobistych - słynna położna pełniąca posługę w obozie Auschwitz-Birkenau to bowiem jej cioteczna babcia. Pomysł stworzenia dokumentu przedstawiającego dokładnie jej sylwetkę, krążył w rodzinie już od dawna i dzięki staraniom mamy Anny Lewandowskiej, która z zawodu jest kostiumografem i producentem telewizyjnym, w końcu udało się go zrealizować.

- Od lat myślałam o jego nakręceniu. Wielokrotnie rozmawiałam z moimi nieżyjącymi już wujkami i to oni inspirowali mnie do zrobienia filmu o ich matce. Przekazywali mi różne pamiątki po niej i dokumenty - zdradza Maria Stachurska w gazecie "Dobre nowiny".

Kim była Stanisława Leszczyńska?

Stanisława Leszczyńska przyszła na świat w 1896 roku w Łodzi i tamże zmarła w 1974 roku na nowotwór. W latach 90. w Kościele Katolickim rozpoczęto wobec niej proces beatyfikacyjny i nazwano tzw. Służebnicą Bożą. Mama Anny Lewandowskiej przyznaje, że prace nad filmem o Stanisławie Leszczyńskiej wymagały m.in. zebrania jak największej ilości informacji od żyjących jeszcze świadków zdarzeń z okresu II wojny światowej. Nie było to proste zadanie.

- O jej życiu obozowym wiemy tylko z dokumentu ‘Raport położnej z Oświęcimia’. Bardzo długo szukałam świadków, osób, które Stanisławę znały. Docierałam do kobiet, których porody przyjęła w Auschwitz - wyjaśnia reżyserka produkcji.

Mama Anny Lewandowskiej zdradza, że w rolę przewodnika po niesamowitych losach położnej wcieliła się jedna z wnuczek Leszczyńskiej.

- Mierzy się ona z tym, co przeżyła babcia i jej mama w obozie. A tym samym ja się z tym mierzę - tłumaczy.

Dokument o Stanisławie Leszczyńskiej autorstwa Marii Stachurskiej od czerwca jest już na etapie postprodukcji. Data premiery filmu nie jest jeszcze znana. Zdjęcia mamy Anny Lewandowskiej i jej ciotecznej babci, która zapisała się na kartach historii, znajdziecie w GALERII >>

ZOBACZ: ROBERT LEWANDOWSKI szczerze o Jerzym Brzęczku. Co myśli o nowym trenerze?