Za nami wielki finał szóstej edycji programu MasterChef. O statuetkę MasterChefa, 100 tysięcy złotych oraz książkę kucharską walczyli Mateusz Guncel, Mateusz Zielonka oraz Damian Sobek. To był typowo męski finał, choć potrawy przygotowane przez panów skradły serce niejednej wielbicielki dobrej kuchni.  W pierwszej konkurencji finaliści mieli przygotować wegetariańskie danie. Mateusz Zielonka przygotował rollsy z groszkiem cukrowym, cukinią i kaszą jaglaną. Magdzie Gessler i Annie Starmach danie bardzo smakowało, ale Michel Moran stwierdził, że porcja jest zbyt mała. Mimo to Zielonce udało się przejść do drugiego etapu wraz z Mateuszem Guncelem.

MasterChef - zadania finałowe

W kolejnym finałowym zadaniu uczestnicy MasterChefa musieli w ciągu 120 minut przygotować 5 dań na poziomie restauracyjnym. Mateusz Guncel podał m.in. fois gras z malinami, przegrzebki w palonym maśle z musem z kalafiora i białej czekolady, czomber z królika z kaszanką, biszkopt z musem chałwowym. Mateusz Zielonka postawił zaś na chłodnik z żółtych buraków, konfitowaną nogę kaczki z puree z selera i sosem czekoladowym, smażonego łupacza z miętą, panna cottę z oscypkiem. I to właśnie taki dobór dań oraz ich mistrzowskie przygotowanie zadecydowały o tym, że 6. edycję MasterChefa wygrał właśnie Mateusz Zielonka!

Mateusz Zielonka – kim jest zwycięzca MasterChefa 6?

Mateusz Zielonka jest zapalonym surferem i snowboardzistą. Ukończył architekturę krajobrazu. Mieszka we Wrocławiu. Pasją do sportów zimowych zarazili go rodzice. Swoje pierwsze kroki na nartach stawiał już w wieku trzech lat. Deskę snowboardową dostał w wieku lat jedenastu. Na udział w programie MasterChef zdecydował się spontanicznie, ale od razu wszyscy pokochali kucharza-snowboardzistę. Na casting poszedł tylko i wyłącznie po to, żeby się sprawdzić. Dziś jest laureatem programu. W wywiadach przyznaje, że nie jest wegetarianinem, ale potrawy mięsne je sporadycznie. Na potrzeby programu w tej kwestii zrobił jednak wyjątek i podczas gotowania kolejnych potraw sięgał również po komponent mięsne oraz mleczne.

Mateusz Zielonka – jaką książkę napisał?

Mateuszowi Zielonce serdecznie gratulujemy i już dziś zachęcamy do kupienia jego książki „Kuchnia w stylu wolnym” ;-)