Matteo Brunetti już dziś weźmie udział w specjalnym odcinku „Masterchef – najlepsi z najlepszych”, w którym do rywalizacji staną najzdolniejsi uczestnicy programu z jego wszystkich poprzednich edycji. Emisja odcinka już dziś, w niedzielę 25 lutego 2018, o godzinie 20:00 na antenie TVN. Co warto wiedzieć o Matteo Brunetti przed emisją tego odcinka?

Matteo Brunetti – kim jest?

Matteo Brunetti to finalista 6. edycji programu „Masterchef”. Włoch z urodzenia, ale z polskim, romantycznym sercem. Kucharz amator, który swoją miłość do gotowania pielęgnuje i rozwija od dziecięcych lat. Jak na prawdziwego Włocha przystało, często i chętnie sięga po makaron, ale jego umiejętności, wykraczają daleko poza tradycyjne smaki mieszkańców słonecznej Italii. Przystojnym młody i uzdolniony Matteo wielokrotnie dał temu dowód zaskakując jurorów i zaskarbiając sobie tym sympatię widzów popularnego programu. Finalnie znalazł się w najlepszej czwórce uczestników, a Australię opuszczał z tarczą, po ugotowaniu arcytrudnego dania autorstwa cenionego chefa  z Sydney – Guillaume Brahimi.

Matteo jest miłośnikiem nie tylko tradycyjnej, włoskiej kuchni. Jego pasje trudno zliczyć na palcach jednej ręki, a do każdego wyzwania podchodzi z ogromnym zapałem i perfekcjonizmem. Młody Włoch skończył ekonomię w Rzymie, jest licencjonowanym pilotem dronów, zarówno w Polsce, jak i we Włoszech. W jego życiu nie brakuje sportu, treningów, ale też wiedzy na temat zdrowego odżywiania. W wolnych chwilach podróżuje w poszukiwaniu nowych smaków, gra w gry komputerowe, a kiedyś oddawał się muzyce i grze na perkusji!

Dzięki swojej otwartości i pozytywnemu podejściu do życia cieszy się ogromną popularnością wśród społeczności internetowej. Fani uwielbiają go za niesamowite poczucie humoru, wrodzony wdzięk i niezwykłą odmianę języka polskiego, którą się posługuję ;-)

Matteo Brunetti – gdzie go spotkać?

Już dziś wieczorem będzie można zobaczyć go po raz kolejny,  A już dzień później, w poniedziałek 26 marca 2018 Matteo poprowadzi w Warszawie (w Food Lab Studio), warsztaty „I love gluten”. Razem z uczestnikami przygotuje dania według najlepszych włoskich przepisów. Podczas spotkania uczestnicy razem z nim ugotują m.in. pappardelle champignon z chorizo i pomidorkami, panzerotti alla Romana, spaghetti z orzechami oraz na deser bignè z kremem mascarpone i czekoladą. Brzmi smacznie? W przypadku Matteo Brunetti inaczej być nie może!