Nie żyje Matti Nykänen. Jeden z największych talentów w historii skoków narciarskich przyszedł na świat 17 lipca 1963 w Jyväskylä w środkowej Finlandii. Już na początku swojej kariery porzucił szkołę, aby w całości poświęcić się sportowi. Słynny skoczek zadebiutował w Pucharze Świata 10 stycznia 1981 w Harrachovie. Swój rekord życiowy - 191 metrów - ustanowił 16 marca 1985 na Velikance w Planicy. Do tej pory jest jedynym zawodnikiem w historii tej dyscypliny, który zdobył co najmniej raz złoty medal na olimpiadzie, mistrzostwach świata, mistrzostwach świata w lotach oraz wygrał Puchar świata i Turniej Czterech Skoczni. Matti Nykänen zmarł 4 lutego 2019 nad ranem. Miał 55 lat. Przyczyna śmierci skoczka na razie nie jest znana. Sprawdź, co wiemy o jego niezwykle burzliwym życiu prywatnym poniżej.

Matti Nykänen - żony, dzieci

Matti Nykänen był żonaty pięciokrotnie, w tym dwa razy z tą samą kobietą, Mervi Tapolą. Miał troje dzieci: nieślubną córkę Anniinę, syna Samiego i córkę Eveliinę. Miał z nimi trudne relacje - nie pozwalały mu one widywać się z wnukami.

Matti Nykänen - problemy z prawem i zdrowiem

W mediach głośno było nie tylko o jego problemach osobistych i rodzinnych, ale także prawnych, które w dużej mierze były spowodowane chorobą alkoholową. W 2004 roku trafił do aresztu za napaść z nożem na 59-letniego mężczyznę, a w 2010 został skazany na rok i cztery miesiące więzienia za próbę zamordowania żony. W swojej biografii przyznał, że cierpi na ADHD. W 2018 roku wykryto u niego cukrzycę.

Matti Nykänen - kariera muzyczna

Nie wszyscy wiedzą, że Matti Nykänen po zakończeniu kariery sportowej został piosenkarzem. W sumie wydał trzy płyty, z których pierwsza sprzedała się w liczbie 25 tysięcy egzemplarzy. W 2012 roku wystąpił w bijącym rekordy popularności telewizyjnym reality show ukazującym jego codzienne życie. Swój ostatni koncert zagrał 1 lutego 2019.

Zobacz zdjęcia Mattiego Nykänena w naszej galerii.

SPRAWDŹ TEŻ: Nie żyje Clive Swift - odtwórca roli Ryszarda w "Co ludzie powiedzą?"