Mery Spolsky to artystka kompletna. Śpiewa, pisze teksty piosenek, komponuje, gra na instrumentach, projektuje swoje stroje sceniczne oraz sprawuje pieczę nad wizualnym aspektem swojej twórczości. Nie ukrywa, że jedną z jej największych muzycznych inspiracji jest nieodżałowany Grzegorz Ciechowski, co nie tylko słychać w jej utworach, ale także widać po jej zamiłowaniu do czarno-białych pasków. Sprawdź, co jeszcze wiemy o tej utalentowanej i niezwykle interesującej piosenkarce.

Kim jest Mery Spolsky prywatnie?

Maria Ewa Żak, bo tak naprawdę nazywa się wokalistka znana pod pseudonimem Mery Spolsky, urodziła się 14 listopada 1993 roku. Nie jest tajemnicą, że swoje artystyczne zapędy zawdzięcza rodzicom. Marysia jest córką projektantki mody Ewy Jagielskiej-Żak i gitarzysty basowego Arkadiusza Żaka.

Co tydzień w naszym domu odbywały się jam session, a jedną z atrakcji była organizowana przez mamę loteria (...) Nasz salon wyglądał, jak mała scena, zawsze stały tam wzmacniacze, mikrofony. Na tych imprezach zaczęłam śpiewać pierwsze własne piosenki, miałam wtedy czternaście lat - wspomina w wywiadzie dla magazynu "Glamour".

Mery Spolsky zalicza się do grona artystek, które dość mocno strzegą swojego życia prywatnego. Artystka nie opowiada publicznie o swoich relacjach i związkach. Sporo na temat jej życia uczuciowego można jednak wyczytać między wierszami z jej twórczości, zwłaszcza z debiutanckiego albumu pt. "Miło było pana poznać".

Mery Spolsky jest sojuszniczką społeczności LGBT+, czego wyraz dała już nie raz, biorąc m.in. udział w wydarzeniach organizowanych przez Kampanię Przeciw Homofobii. Szerokim echem w mediach odbiła się też jej nawołująca do akceptacji i tolerancji przemowa na Festiwalu Opole 2020.

SPRAWDŹ: Mery Spolsky odważnie ze sceny w Opolu: "Miłość zasługuje na równość. Nieważne, czy dziewczyna z dziewczyną, czy chłopak z chłopakiem"

Na co dzień jest szczęśliwą właścicielka psa, który wabi się Lolek. Sporo zdjęć i filmików ukazujących jej codzienne życie można znaleźć na jej oficjalnym profilu na Instagramie (@meryspolsky).

Kim jest Mery Spolsky zawodowo?

Mery Spolsky posiada gruntowne wykształcenie. Jest absolwentką Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia nr 2 im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie skrzypiec. Uczęszczała też do Ogniska Teatralnego u Machulskich. Po ukończeniu szkoły średniej i zdaniu matury studiowała na dwóch uczelniach wyższych: filologię angielską i amerykanistykę na Uniwersytecie Warszawskim oraz scenariopisarstwo w Warszawskiej Szkole Filmowej.

Mery Spolsky do tej pory ma na swoim koncie dwa albumy studyjne: wspomniany wcześniej debiut "Miło było pana poznać" z września 2017 roku i "Dekalog Spolsky" z września 2019 roku, który promują single "FAK", "Bigotka" i "Mazowiecka Kiecka". Gatunek muzyki, jaki wykonuje Mery określa się jako mieszankę popu, alternatywy i elektroniki. W studiu nagraniowym i na scenie wspiera ją producent ukrywający się pod pseudonimem No Echoes.

Mery Spolsky nie ukrywa, że w swojej twórczości na pierwszym miejscu zawsze stawia warstwę liryczną. Z faktu, że jest autorką niezwykle kreatywnych tekstów piosenek korzystają czasami także inni wykonawcy - ostatnio chociażby Julia Wieniawa, dla której Marysia napisała utwór pt. "SMRC". Z kolei we wrześniu 2020 roku ukazał się jej duet z Kayah. Singiel "Królestwo Kobiet" promuje serial TVN o tym samym tytule.

Za swoją twórczość Mery Spolsky już trzykrotnie była nominowana do najbardziej prestiżowych polskich nagród muzycznych Fryderyki.

ZOBACZ TEŻ: Mery Spolsky o swojej mamie: "Gdyby nie ona, nie byłoby projektu Mery Spolsky"