To będzie wyjątkowa wystawa. Fotografka mody Pamela Porwen zaprosiła przed obiektyw znane pary jednopłciowe i wykonała im zdjęcia stylizowane na ślubne sesje. Jak tłumaczy autorka, projekt o wymownej nazwie "Homosexual weddings" ma na celu zwrócenie uwagi na problem braku równości małżeńskiej w naszym kraju oraz podkreślenie, że homoseksualiści to ludzie, a nie ideologia. Do "ślubnych zdjęć" zapozowali fotografce m.in. wiceprezydent Warszawy Paweł Rabiej oraz jego życiowy partner, wicenaczelny magazynu "National Geographic Traveler" Michał Cessanis.

- Kiedy dostaliśmy propozycję udziału w sesji, nasza odpowiedź mogła być tylko "na tak". Od lat domagamy się równości małżeńskiej - mówi Michał Cessanis. - I traktujemy siebie jak małżeństwo, niezależnie od tego, co o tym sądzi jakiś biskup, poseł czy prezes. Chcemy oficjalnie pobrać się w Polsce i wierzę, że wkrótce będzie to możliwe. Ta niezwykle piękna i spontaniczna sesja przedślubna jest tego przedsmakiem - dodaje.

Znane pary jednopłciowe w ślubnej sesji

Poza Cessanisem i Rabiejem w fotograficznym projekcie Porwen wzięli udział także m.in. popularni blogerzy walczący o prawa społeczności LGBT+, Jakub i Dawid, pochodzący z USA piosenkarz Nick Sinckler i jego mąż Michał Kubasiewicz oraz influencerki sportowe Karolina Brzuszczyńska (Way Of Blonde) i Agnieszka Skrzeczkowska (Maschines).

Było wiele czynników, które przyczyniły się do powstania projektu. Jeden z głównych powodów to obecna sytuacja w naszym kraju - "strefy wolne od LGBT" - to przerażające, że w XXI wieku mogło coś takiego powstać. Niebezpiecznie budzi skojarzenia z II wojną światową, segregacją ludzi, gettem… To przykre, że nie nadążamy za Europą i w naszym kraju nie ma nawet zalegalizowanych związków partnerskich, nie wspominając o małżeństwach jednopłciowych. Jest za to coraz więcej nienawiści. Jako artystka nie zgadzam się na to i za pomocą swojej twórczości chcę o tym powiedzieć. Zajmując się na co dzień fotografią mody, zaczęło mi brakować konceptu i artystycznej wypowiedzi. Potrzebowałam w swoich zdjęciach prawdy i manifestu pewnych idei. Czegoś co będzie zgodne ze mną (...) Pamiętam, że na jednej sesji padło zdanie „ my jesteśmy szczęśliwi, na ogół unikamy wszelkich kampanii, ale robimy to dla osób, które żyją w ukryciu i nie przyznały się przed sobą, rodziną czy przyjaciółmi - i robimy to by dodać im otuchy - wyjaśnia zamysł projektu Pamela Porwen.

Wernisaż wystawy "Homosexual weddings" zaplanowany jest na 28 kwietnia w Galerii Sztuki Monopol w Warszawie (ul. Marszałkowska 34/50) .

Pierwsze zdjęcia już teraz w naszej GALERII.

ZOBACZ TEŻ: Kim jest partner wiceprezydenta Warszawy, Michał Cessanis?