O studniówce w I SLO Bednarska mówi dziś cała Polska. Wszystko za sprawą Poloneza Równości, jak nazwali swój taniec maturzyści w geście akceptacji dla koleżanek i kolegów ze społeczności LGBT+. Nie tylko dziewczyna z chłopakiem, ale także dziewczyna z dziewczyną i chłopak z chłopakiem - taki przeciwstawiający się utrwalonym kulturowo wzorcom polonez zatańczyli uczniowie warszawskiego liceum, aby zwrócić uwagę na trudną sytuację młodych gejów, lesbijek, osób biseksualnych i przedstawicieli innych mniejszości seksualnych w Polsce. Pomysłodawcy akcji podkreślają, że szkoła niestety wciąż jest miejscem, gdzie najczęściej doznają przemocy, a ta obok osamotnienia i braku akceptacji stanowi jedną z przyczyn depresji i myśli samobójczych wśród nastolatków LGBT+. Dane są zatrważające. Jak wynika z badań za lata 2015-2016, w naszym kraju miewa je aż 70% z nich.

Polonez Równości odbił się szerokim echem w mediach. Wśród osób, które są zachwycone inicjatywą uczniów z warszawskiego liceum jest Michał Cessanis, popularny dziennikarz i podróżnik, a prywatnie partner wiceprezydenta Warszawy, Pawła Rabieja.

Jestem zachwycony odwagą i świadomością uczniów tego liceum. Jestem też pod wrażeniem wielkiej otwartości na świat i ludzi dyrekcji i nauczycieli tej szkoły - powiedział w rozmowie z gala.pl.

Michał Cessanis nie ukrywa, że jednocześnie nieco zazdrości też maturzystom z liceum Bednarska. Sam, gdy był w ich wieku, pragnął pójść na studniówkę ze swoim chłopakiem.

Szkoda, że na moją studniówkę nie zabrałem chłopaka, ale wówczas nie miałem tyle odwagi, ile dzisiaj ci młodzi ludzie. Zazdroszczę im tego i gratuluję! - wyznał nam.

Zobacz nagranie z Poloneza Równości w I SLO Bednarska poniżej: 

SPRAWDŹ TEŻ: MICHAŁ CESSANIS - kim jest partner Pawła Rabieja? [ZDJĘCIA]