Michał Cessanis jest dziennikarzem, wicenaczelnym magazynu "National Geographic Traveler", a także autorem serii podróżniczej "48 godzin" w Dzień Dobry TVN i dwóch książek: "Opowieści z pięciu stron świata" oraz "Made in China". Jak przyznaje, jego największą pasją w życiu są podróże - zwiedził niemal każdy zakątek kuli ziemskiej i żyje wiecznie na walizkach. Prywatnie związany jest z wiceprezydentem Warszawy, Pawłem Rabiejem.

Michał Cessanis o mentalności Polaków

Michał Cessanis korzystając ze swojej znajomości różnych kultur świata, postanowił wypowiedzieć się, jak na ich tle wypada polska mentalność. - To co mi się podoba w Polsce najbardziej to to, jak ta Polska się zmienia i to jak w ciągu dwudziestu kilku lat zmieniła się na wielki plus. Nie mówię tylko o infrastrukturze, ale też o tym, jak ludzie zmienili się w stosunku do siebie. W wielu miejscach kraju - tam, gdzie bym przypuszczał, że jest środowisko homofobiczne albo nietolerancyjne okazuje się, że wpadałem na fantastycznych ludzi.

Niestety stwierdził też, że mimo swoich zalet Polska jest krajem nadal zacofanym w wielu kwestiach, a do otwartości innych państw, np. Portugalii, jest nam jeszcze daleko.

- Natomiast nie podoba mi się to, że wszystkich w tak okrutny sposób potrafimy oceniać. Jak się tu mieszka, to się to odczuwa i widzi. Jestem bardzo wkurzony na to, że jesteśmy wielofobami i tak się boimy ludzi. I nie mówię tylko o tym, że Polacy boją się gejów i lesbijek, bo się nie boją i są za związkami partnerskimi, tylko ktoś im cały czas wmawia, jak powinni myśleć. Mam cały czas o to ogromny żal do rządzących - tych i poprzednich, którzy nic nie zrobili, żeby horyzonty ludziom rozszerzyć.

Nie podoba mi się też rasizm, z którym mamy do czynienia w Polsce i nie ma co ukrywać, że tak nie jest. Jest mnóstwo ataków rasistowskich. Co się zaczęło po tym, jak spadła na nas pandemia koronawirusa, ile było ataków na Azjatów? To jest żenujące i obrzydliwe, jak mogliśmy wymierzyć cios w Azjatów, bo z Azji przyszedł jakiś wirus. Przecież to jest ciemnogród. W sposób zły traktujemy cały czas innych ludzi w Polsce i nie jesteśmy otwarci na wiele spraw - dodał Michał Cessanis.

ZOBACZ TEŻ: MICHAŁ CESSANIS I PAWEŁ RABIEJ na zdjęciu z sesji ślubnej. Mają ważny apel

Zgadzacie się z jego poglądami?