Michał Cholewiński w październiku ubiegłego roku w czasie trwania programu na żywo zdecydował się wyrazić swoją opinię dotyczącą wyroku Trybunałyu Konstytucyjnego ws. zaostrzenia przepisów aborcyjnych. - Przyznam szczerze, nie będę odnosił się do sedna, do sentencji ani uzasadnienia wyroku Trybunału Konstytucyjnego w tej rozmowie. To nie czas i nie miejsce (...) Ja nie rozumiem, i to jest moje oświadczenie, nie rozumiem, dlaczego Trybunał Konstytucyjny w tym czasie rozedrgania, poważnych, innych problemów w Polsce, ale także zaniepokojenia wielu ludzi, podjął tę sprawę. Dlaczego zdecydował się i dopuszczono do tego, żeby to orzeczenie zapadło akurat w tym momencie - mówił do widzów i rozmówcy programu TVP Info.

Michał Cholewiński poniesie konsekwencje za wypowiedź na temat wyroku TK

Jak zauważyli widzowie Telewizji Publicznej, dziennikarz niedługo później zniknął z anteny. Według redakcji "Onetu" za swoją wypowiedź Michał Cholewiński dostał od władz stacji propozycję nie do odrzucenia - przeniesienie do TVP Polonia oraz zmniejszenie zarobków. Decyzję o degradacji dziennikarza miał podjąć Jarosław Olechowski, dyrektor odpowiedzialny za informację i publicystykę, a zaakceptował ją szef TVP Jacek Kurski.

Co więcej, konsekwencje ma ponieść również żona dziennikarza - Agata Biały-Cholewińska, która też jest zatrudniona w TVP. Małżonkowie nie przyjęli jeszcze nowych warunków zatrudnienia, gdyż obecnie przebywają na zwolnieniach. Według doniesień portalu, zespół Jacka Kurskiego liczy jednak na to, że oboje odejdą z Telewizji Publicznej. 

Kim jest Michał Cholewiński? 

Michał Cholewiński jest z wykształcenia prawnikiem. Pracę w telewizji rozpoczął w TVP3 Łódź, a następnie przeszedł do TVN24. W 2014 roku został prowadzącym program "Teleexpress" w TVP1 oraz "Teleexpress Extra" w TVP Info zastępując na stanowisku Macieja Orłosia. Po trzech latach ustąpił miejsca Krzysztofowi Ziemcowi. Jego żona Agata Cholewińska-Biały także jest prezenterką TVP Info. Do stacji trafiła w 2014 roku z TVN CNBC.