Poza 10 konkursowymi filmami będzie można obejrzeć kilkadziesiąt innych obrazów, sprowadzonych z całego świata do Krakowa specjalnie na tę okazję. Krakowską Nagrodę Filmową – 100 tysięcy dolarów na produkcję kolejnego filmu – otrzyma reżyser, który wygra konkurs główny festiwalu „Wytyczanie drogi”.

Na otwarcie imprezy zaplanowano pokaz najnowszego obrazu Costy-Gavrasa „Żądza bankiera”. Ten grecki reżyser, twórca „Pozytywki”, laureat Oscara z 1983 roku za film „Zaginiony”, opowiedział historię dyrektora olbrzymiego europejskiego banku, rozpaczliwie szukającego wyjścia z sytuacji, w której jedna z amerykańskich spółek próbuje wykupić jego udziały. Reżyser ma być gościem wieczoru otwierającego festiwal. To niejedyny film na Off Plus Camera, którego temat związany jest z wielkimi pieniędzmi. Filmy w sekcji „Oblicza kryzysu” – dokumentalne i fabularne – na różne sposoby analizują fenomen trwającego od 2008 roku globalnego kryzysu.

Nie mniej ciekawie zapowiadają się pozostałe festiwalowe sekcje. Poza konkursem filmów zagranicznych odbędzie się konkurs filmów polskich, pokazy w ramach: „From the Gut – amerykańscy niezależni”, „Nadrabianie zaległości”,„Kino spod ciemnej gwiazdy”, „Black American Cinema”, czy „Mama na o ffie” – kategoria, która w tym roku pojawiła się po raz pierwszy. Przygotowana została specjalnie dla mam z dziećmi, które na sali kinowej będą miały do dyspozycji przewijaki i zabawki.

Przewodniczącym festiwalowego jury został Lech Majewski – twórca „Wojaczka” oraz „Młyna i krzyża”. 19 kwietnia, dwa dni przed końcem festiwalu, zostanie pokazany „Przypadek” Krzysztofa Kieślowskiego – wersja po rekonstrukcji cyfrowej. Gościem pokazu będzie Bogusław Linda, który gra Witka, głównego bohatera „Przypadku”.

Szczegóły na www.o ffpluscamera.com