Wczoraj krótko po 21.00 na TVN padło pytanie ZA MILION w teleturnieju Milionerzy. Jak ono dokładnie brzmiało? Hubert Urbański odczytał takie oto pytanie, nawiązujące do historii polskiej filozofii:

Co według Leszka Kołakowskiego jest sklepieniem domu, w którym duch ludzki mieszka?

a) rozum

b) Bóg

c) miłość

d) czas

Remigiusz Skubisz, który grał w tym odcinku o milion złotych, wykorzystał swoje ostatnie koło ratunkowe, czyli pytanie do publiczności, ale ta niestety mu nie pomogła - dwie odpowiedzi zebrały dokładnie po 34 procent! Mężczyzna zrezygnował z gry i zdecydował się na odejście z teleturnieju z kwotą 500 tys. złotych.

Jak brzmiała prawidłowa odpowiedź?

Poprawna odpowiedź kryła się za literą D i brzmiała "czas". Odpowiedź tę znał ten, kto prześledził z uwagą dzieła filozoficzne Leszka Kołakowskiego. W jednym z nich wybitny filozof pisał:

"Na czterech węgłach wspiera się ten dom, w którym, patetycznie mówiąc, duch ludzki mieszka. A te cztery są: Rozum, Bóg, Miłość, Śmierć. Sklepieniem zaś domu jest Czas, rzeczywistość najpospolitsza w świecie i najbardziej tajemnicza. Od urodzenia czas wydaje się nam realnością najzwyklejszą i najbardziej oswojoną. (Coś było i być przestało. Coś było takie, a jest inne. Coś się stało wczoraj albo przed minutą i już nigdy, nigdy nie może wrócić). Jest zatem czas rzeczywistością najzwyklejszą, ale też najbardziej przerażającą. Cztery byty wspomniane są sposobami naszymi uporania się z tym przerażeniem."

Kim był Leszek Kołakowski?

Leszek Kołakowski był filozofem zajmującym się głównie historią filozofii, historią idei oraz filozofią religii, eseistą, publicystą i prozaikiem. Kołakowski to Kawaler Orderu Orła Białego. Urodził się w 1927 w Radomiu. Zmarł w 2009 w Wielkiej Brytanii. Pozostawił po sobie takie dzieła jak Mini wykłady o maxi sprawach, O co nas pytają wielcy filozofowieoraz Czy Pan Bóg jest szczęśliwy i inne pytania.

Milionerzy TVN - spisek?

Jak się okazuje, pytanie za milion wywołało spore zamieszanie wśród widzów TVN-u. Niektórzy zaczęli nawet dopatrywać się spisku! W komentarzach na Facebooku sugerują oni, że gra była "ustawiona" i od początku było wiadomo, że Remigiusz nie wygra miliona złotych, a publiczność nie pomogła bo wyniki (dwa razy po 34 %) zostały specjalnie tak ustawione przez producentów show, by nie sugerować poprawnej odpowiedzi:

To było wiadome, że nie wygra, ale hajs dla TVN-u za oglądalność się zgadza!

Ale żałosne te rzekome wyniki głosowania publiczności, choć myślałam, że wszystkim odpowiedziom dadzą po 25 proc. i tyle z koła…

Telewizja kłamie! Wiadomo było, że mu nie dadzą wygrać!!

Najmniejszy procent "publiczności" znał prawidłową odpowiedź... jassssssneeee

Szkoda, że nie wygrał… Specjalnie dali tak trudne pytanie!

A Wam jak się wydaje? Ostatni obcinek Milionerów TVN faktycznie był ustawiony? Wy znaliście prawidłową odpowiedź na pytanie ZA MILION? Przyznacie, że nie było ono łatwe...?

 

Post udostępniony przez Anita (@aniiteek) 16 Paź, 2017 o 12:05 PDT