Wojciech Modest Amaro nie ma czasu na nudę. Wybitny polski szef kuchni nie tylko otwiera nową restaurację i poświęca się stworzeniu własnej eko-farmy pod Warszawą, ale też nadal pozostaje aktywny medialnie. Pojawi się w jednym z odcinków nowego "Masterchef Junior".

Modest Amaro o gwiazdce Michelin

Ludzie często mnie o to pytają. Czy obierasz, czy pędzelkujesz kurki z piasku, czy robisz pieczywo o szóstej rano, to wszystko ma takie samo znaczenie - powiedział szef Atelier Amaro o recepcie na sukces w tej branży.Trzeba przestać ludziom opowiadać, że sztuka kulinarna to jest to maźnięcie pędzlem. (...)Mieliśmy prawo zachłysnąć się homarem, octem balsamico. Nie mieliśmy wcześniej z tymi produktami kontaktu. Nasza mądrość powinna polegać na tym, że znaleźliśmy punkty odniesienia, że wiemy, że pizza to nie jest zwykła gruba buła - dodaje.

Modest Amaro o "Masterchef Junior"

Wybitny szef kuchni pojawi się w 5. odcinku nowej serii "Masterchef Junior". Zdradził nam, jakie jest jego podejście do dzieci w kuchni:

Dziś budujemy nową kadrę, za 20 lat będziemy chodzić do restauracji naszych dzieci. Warto w nie inwestować - mówi w wywiadzie.

Amaro dodał też, że jego własne dzieci kochają gotowanie:

Moje dzieci buszują w kuchni, mają swoje specjalizacje. Jedna z córek szczególnie upodobała sobie cukiernie i różne wypieki, na niej spoczywa obowiązek słodkości. (...) Mam 6-miesięcznego pasibrzucha, widzę, jak reaguje na biesiadowanie przy stole. Myślę, że będzie pociesznym zjadaczem wszystkiego.

Zobaczcie całą rozmowę z Modestem Amaro.