Banksy ponownie jest na ustach całego świata. Najnowszy mural brytyjskiego streetartowca, który przedstawia mężczyznę uciekającego z zakładu karnego po linie ze związanych prześcieradeł, pojawił się na ścianie nieczynnego od blisko ośmiu lat więzienia w Reading w nocy z 28 lutego na 1 marca.

Zdaniem wielu ekspertów, artysta swoim dziełem nawiązał do historii sławnego pisarza i dramaturga Oscara Wilde'a, który trafił do tamtejszego aresztu za "przestępstwa homoseksualne". Ma o tym świadczyć maszyna do pisania będąca zakończeniem wspomnianego wcześniej sznura. Praca ma ochronić więzienie przed sprzedażą. Lokalni aktywiści starają się by miejsce to stało się ośrodkiem sztuki, a nie zostało przeznaczone na mieszkania, jak chcą władze.

Nowy mural Banksy'ego znalazł się na ścianie więzienia 

Po kilku dniach spekulacji Banksy rozwiał wszystkie wątpliwości i potwierdził swoje autorstwo. W czwartek, 4 lutego zamieścił w sieci nagranie, na którym dokładnie widać, jak krok po kroku, pod osłoną nocy, powstał mural z uciekającym po linie więźniem. Przez całą długość materiału słyszymy głos Boba Rossa, amerykańskiego malarza i nauczyciela sztuki, który udziela wskazówek początkującym artystom.

Banksy opublikowany post opatrzył krótkim tytułem: "Create Escape"

Przypomnijmy, że od połowy lutego w warszawskim Koneserze można oglądać wystawę "The Art of Banksy. Without Limits”. Przybliża ona twórczość "króla sztuki ulicznej", który już od lat z powodzeniem utrzymuje swoją tożsamość w tajemnicy. 

SPRAWDŹ TEŻ: Złote Globy 2021 – WYNIKI. Kto zdobył statuetkę? [LISTA ZWYCIĘZCÓW]