Poza genami do zaostrzenia objawów reaktywności i pękania naczynek przykładają się też: zbyt agresywne kosmetyki (np. peelingi, maseczki rozgrzewające), nadmiar alkoholu, zamiłowanie do kawy i ostrych przypraw oraz duży wysiłek fizyczny. A osoby ze skórą naczynkową powinny unikać gwałtownych zmian temperatur i przegrzewania skóry. Powinny też mocno chronić ja przed promieniowaniem słonecznym. Od dzisiaj: żadnych gwałtownych zmian temperatur, w tym sauny (niestety, nie jest dla skóry naczynkowej). Nie może być ani za zimno, ani zbyt gorąco.

W diecie i w kosmetykach szukaj witamin B2, PP, K i C, odpowiedzialnych za wzmacnianie kruchych naczyń włosowatych. Sięgaj po cytrusy, ziarna zbóż, orzechy, kiełki, tłuste ryby, wątróbkę i gorzką czekoladę. Kosmetyki przeznaczone do skór naczyniowych mają w składzie wiele składników roślinnych, uspokajających grę naczyniową (ruszczyk, kasztanowiec, aronie). Ważne jest także wiązanie i zatrzymywanie wody w naskórku, np. dzięki kwasowi hialuronowemu, oraz wzmocnienie płaszcza lipidowego, tak by wierzchnia warstwa skóry była elastyczna i dobrze chroniła skórę przed czynnikami zewnętrznymi. Pamiętaj – ta cera nie znosi eksperymentów. Zbyt częste zmienianie kosmetyków sprawia, że czerwienieje ze złości.

U SPECJALISTY

Zaczyna się niewinnie od rumienia, który pojawia się na chwilę, np. w sytuacji stresowej. Z czasem naczynia stają się coraz bardziej kruche i nie wracają już do pierwotnej postaci. Kiedy pojawiają się pierwsze pajączki, należy działać. Nieleczony rumień na twarzy może zmienić się w trądzik różowaty, a siatka na nogach będzie się poszerzać, jeśli nie weźmiesz się za nią szybko. Lasery przeznaczone do zamykania naczynek są dziś tak wyspecjalizowane, że potrafią skutecznie usuwać pajączki i wyciszać stany zapalne. Robią to szybko i komfortowo. Najlepsze efekty daje regularne wykonywanie kuracji naczyniowych, najczęściej raz lub dwa razy w roku. Wtedy zmiany nie będą miały szans się rozwijać. A ty będziesz mogła zrezygnować z mocnego makijażu i kryjących rajstop.

Serum łagodzące procesy zapalne Exuviance

 

ZOBACZ TEŻ: Co powinien zawierać w składzie dobry krem na noc?