"Znaki", sezon 2, AXN, od 7 kwietnia

Ta mroczna opowieść rozgrywa się w Górach Sowich, gdzie dochodzi do brutalnego mordu na dziewczynie. Po latach zło powraca. Dochodzi do kolejnego morderstwa, którego zagadkę ma wyjaśnić nowy komendant lokalnego posterunku, komisarz Trela (Andrzej Konopka). Na tym się jednak nie skończy. W mieście dojdzie do serii zaginięć, a jedną z ofiar będzie córka komisarza… Twórcy "Znaków" zaintrygowali pierwszym sezonem, mnożąc w nim wiele wątków zaostrzających apetyt na kontynuację. Co wydarzy się na polskiej prowincji zmienionej w świat rodem z dobrego skandynawskiego kryminału? Za scenariusz "Znaków" odpowiada m.in. troje znakomitych polskich pisarzy: Błażej Przygodzki, Wojtek Miłoszewski i Katarzyna Miszczuk.

"Kingdom", Netflix, od 13 marca

Drugi sezon produkcji, której twórcy nie mogli wiedzieć, że robią serial na czas wielkiej epidemii, ale trafili ze swoją propozycją idealnie. Korea, początek XVII wieku. Mieszkańcy są wykończeni wieloletnią wojną z Japonią. Książę Lee Chang szykuje się do objęcia tronu po zmarłym ojcu, ale jedna z dworskich frakcji knuje zaskakujący spisek. Okazuje się, że stary król został uwięziony między życiem a śmiercią pod postacią zombie, a w całym kraju wybucha epidemia nieśmiertelności… Pierwszy sezon serialu przyjęto entuzjastycznie: na branżowym serwisie Rotten Tomatoes oceny krytyków i widzów sięgały 90 proc. Połączenie "Szoguna" z "Nocą żywych trupów", zarazem świetna rozrywka i pigułka wiedzy o dawnej Azji.

"Dom z papieru", sezon 4, netflix.com

Hiszpański fenomen, o którym słyszał już cały świat, powraca po raz czwarty. W pierwszym sezonie z zapartym tchem oglądaliśmy skok grupy terrorystów na hiszpańską mennicę. Za całym przedsięwzięciem stał tajemniczy Profesor, a nazwani imionami miast terroryści nosili maski z wizerunkiem malarza surrealisty Salvadora Dalí, które zapewniły "Domowi z papieru" globalną popkulturową rozpoznawalność. Po pełnym zwrotów akcji oblężeniu mennicy przyszedł czas na kolejny skok: tym razem celem miał być Bank Hiszpanii. Przez wzgląd na tych, którzy chcieliby uzupełnić sobie poprzednie sezony, nie będę zdradzał szczegółów fabuły. W zamian zwrócę uwagę na niezwykłą pieczołowitość twórców, którzy zbudowali Bank Hiszpanii na podstawie zdjęć, inspirując się osiągnięciami architektury frankistowskiej Hiszpanii. Całość produkcji była konsultowana z pracownikami banku i gronem ekspertów. Ciekawy jest też sposób, w jaki przedstawiono bohaterów. To nie zwykli terroryści, lecz pogłębione i niejednoznaczne postacie, które skłaniają do interpretacji serialu jako popkulturowej krytyki kapitalizmu. Nie przypadkiem muzycznym hitem "Domu z papieru" jest rewolucyjna włoska piosenka "Bella ciao", do której tańczyło ostatnio pół Europy.

ZOBACZ TEŻ: Netflix na kwiecień 2020: pełna lista filmowych i serialowych nowości na okres społecznej izolacji