O śmieci Wiesławy Mazurkiewicz poinformowała wnuczka, aktorka Zofia Lutkiewicz. Smutną wiadomość potwierdził także Związek Artystów Scen Polskich oraz warszawski Och-Teatr, w którym występowała niegdyś zmarła wczoraj artystka.

Wiesława Mazurkiewicz nie żyje

Wiesława Mazurkiewicz odeszła 20 kwietnia 2021 w wieku 95 lat. Wyjątkowe pożegnanie zamieściła w sieci wnuczka artystki, Zofia Lutkiewicz:

Kochana Babciu, dziękuje Ci za Twoje ciepło i uśmiech, za to, że zawsze motywowałaś mnie do tego, żeby sięgać po więcej, być lepszym człowiekiem. Dla niektórych na zawsze będziesz Królową Nikotris z »Faraona«, albo major Hanną Bösel ze »Stawki...«, ale dla mnie zawsze będziesz Bunią... i moją prywatną Profesor McGonagall - napisała na Facebooku Zofia Lutkiewicz.

O śmierci aktorki poinformował także Związek Artystów Scen Polskich:

Z wielkim żalem i smutkiem żegnamy wspaniałą aktorkę i cudowną Kobietę - Wiesławę Mazurkiewicz, która dziś odeszła. Artystka od lat związana była z teatrami w całej Polsce, szczególnie z Teatrem Powszechnym w Warszawie, gdzie współpracowała z Zygmuntem Hübnerem. Stworzyła wiele niezapomnianych ról teatralnych i filmowych. W 2016 r. odznaczona została Srebrnym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis. Niemal od samego początku swej kariery artystycznej była związana z naszym stowarzyszeniem. Zawsze ciepła, serdeczna i z ogromnym sercem. Wiesiu, będzie nam Cię bardzo brakowało - poinformował z żalem ZASP.

Kochana Babciu, dziękuje Ci za Twoje ciepło i uśmiech, za to, że zawsze motywowałaś mnie do tego żeby sięgać po więcej,...

Opublikowany przez Zosię Lutkiewicz Wtorek, 20 kwietnia 2021

Wiesława Mazurkiewicz - najważniejsze role

Wiesława Mazurkiewicz urodziła się 25 marca 1926 roku w Łodzi. W 1952 roku ukończyła tamtejszą Szkołę Filmową. Przez lata występowała na deskach warszawskich teatrów: Rozmaitości, Narodowym, Powszechnym, Teatrze Polonia i Och-Teatrze, a także w krakowskim Teatrze im. Juliusza Słowackiego.

Zagrała w takich produkcjach, jak: "Faraon", "Stawka większa niż życie", "Awantura o Basię", "Potop", czy "Rozmowy kontrolowane". W pamięci widzów z pewnością zapisze się jej rola w kultowym serialu "Stawka większa niż życie" (1968), gdzie wcieliła się w major Hannę Bösel, towarzyszkę podróży głównego bohatera, która ostatecznie okazała się agentką brytyjskiego wywiadu.

Wiesława Mazurkiewicz - pogrzeb

W 2017 roku zmarł mąż artystki, Gustaw Lutkiewicz, również aktor. Ich córka, Katarzyna Lutkiewicz zmarła pod koniec marca tego roku. Została pochowana na warszawskich Powązkach, gdzie wkrótce spocznie także Wiesława Mazurkiewicz.

ZOBACZ TAKŻE: Nie żyje Helen McCrory. Aktorka znana z "Harry'ego Pottera" i "Peaky Blinders" miała 52 lata