Nagroda Literacka Nike 2020 przyznana. Jury po długich obradach zdecydowało, do kogo w tym roku trafi ta prestiżowa nagroda - statuetka oraz 100 tysięcy złotych. Przypomnijmy, że nagrodę czytelników "Gazety Wyborczej" otrzymał już wczoraj reporterski zbiór "27 śmierci Toby'ego Obeda" Joanny Gierak-Onoszko. Czy jury było zgodziło się z czytelnikami i w tym roku, podobnie jak w ubiegłym, nagrodziło ten sam utwór literacki co oni? 

Nagroda Literacka Nike 2020: finaliści

O Literacką Nagrodę Nike 2020 rywalizowało siedem książek, które dotarły do finału:

  • "Baśń o wężowym sercu. Wtóre słowo o Jakóbie Szeli" Radek Rak
  • "Rozdeptałem czarnego kota przez przypadek" Filip Zawada
  • "Jaremianka" Agnieszka Dauksza
  • "Kiedy wybuchnie wojna. 1938, studium kryzysu" Piotr M. Majewski
  • "Pusty las" Monika Sznajderman
  • "Płuczki" Paweł Piotr Reszka 
  • "27 śmierci Toby'ego Obeda" Joanna Gierak-Onoszko

Nagroda Literacka Nike 2020: kto wygrał?

Laureata Nike 2020 poznaliśmy podczas oficjalnej gali, która odbyła się 4 października. Decyzją jury statuetkę i nagrodę pieniężną w wysokości 100 tys. zł otrzymał Radek Rak za książkę "Baśń o wężowym sercu. Wtóre słowo o Jakóbie Szeli". Przypomnijmy, że w ubiegłym roku laureatem został Mariusz Szczygieł i jego książka "Nie ma".

Radek Rak: kim jest laureat Nagrody Literackie Nike 2020?

Radek Rak to 33-letni polski pisarz fantastyki oraz lekarz weterynarii. Trzy lata temu za swoją powieść Puste niebo" otrzymał Złote Wyróżnienie w Nagrodzie Literackiej im. Jerzego Żuławskiego, a także nominację do Nagrody im. Janusza A. Zajdla. W 2020 został nominowany do Nagrody Literackiej Gdynia w kategorii prozy, a także otrzymał Nagrodę Literacką Nike za "Baśń o wężowym sercu. Wtóre słowo o Jakóbie Szeli".