"Normalni ludzie" to powieść, która została nominowana do Nagrody Bookera, a w 2019 roku otrzymała jedną z najbardziej prestiżowych brytyjskich nagród literackich - Costa Book Award. Oprócz tego stacja BBC ogłosiła, że historia Connella i Marianne zostanie przeniesiona na mały ekran, a reżyserem adaptacji zostanie Lenny Abrahamson. Barack Obama na Twitterze poinformował, że powieść irlandzkiej autorki, to jedna z najlepszych książek, jakie przeczytał w ubiegłym roku. Sprawdziłam, czy pozycja rzeczywiście zasłużyła na taki rozgłos, jaki otrzymała.

"Normalni ludzie": recenzja

Zaczął mówić, że ją kocha. To się po prostu stało, tak jak się cofa rękę, dotknąwszy czegoś gorącego. Powiedział prawdę? Nie mógł tego jeszcze wiedzieć. Początkowo wydawało mu się, że to musi być prawda, skoro tak powiedział, dlaczego miałby kłamać? Potem jednak uprzytomnił sobie, że od czasu do czasu kłamie, nie planując tego i nie wiedząc, dlaczego to robi. Wtedy nie po raz pierwszy miał ochotę oznajmić Marianne, że ją kocha, bez względu na to, czy to prawda, ale po raz pierwszy uległ i słowa te przeszły mu przez gardło.

Connell jest gwiazdą szkolnej drużyny piłkarskiej. Marianne to typ outsiderki pochodzącej z bogatego domu. Tych dwoje poznaje się bliżej dzięki matce chłopaka, kiedy Connell przychodzi do Marianne odebrać ją z pracy. Lorraine pracuje bowiem jako sprzątaczka w posiadłości dziewczyny. Dwoje nastolatków pochodzących z zupełnie różnych światów. I rodzące się między nimi uczucie. Czy to może się udać? 

Sally Rooney to głos współczesnego pokolenia millenialsów. Bohaterowie powieści są tak uniwersalni, że każdy młody człowiek znajdzie w nich chociaż cząstkę samego siebie. Autorka niezwykle zręcznie nakreśla psychikę bohaterów, tworząc opowieść o młodych ludziach odkrywających swoją strefę seksualności. Dobrze, że powstają takie książki traktujące o pierwszych stosunkach chociaż tu, moim zdaniem, było ich trochę za dużo. Dodatkowo akcja rozgrywa się w sporych odstępach czasowych, przez co fabuła książki chwilami bywa mało dynamiczna.

Nie zmienia to jednak faktu, że ta historia porusza istotny problem różnic klasowych, przemocy domowej i skomplikowanych relacji rodzinnych. Współcześni młodzi dorośli potrzebują dzisiaj takich książek jak „Normalni ludzie” i takich pisarzy jak Sally Rooney.