Panie doktorze, czy skrzywiona przegroda to rzeczywiście tak duży problem?

Oczywiście. Nierówności w budowie nosa są często przyczyną problemów z oddychaniem, których w przeciwieństwie do kwestii czysto estetycznych nie można zignorować. Skrzywiona przegroda wywołuje problemy przy oddychaniu i może doprowadzić do nawracających zapaleń zatok oraz gardła, a także ucha środkowego, a nawet do zaburzeń snu. Wszystko przez to, że wdychanie przez nieprawidłowo skonstruowany nos nie zapewnia prawidłowego oczyszczania powietrza, a także może prowadzić do oddychania przez usta.

Co zatem proponuje Pan swoim pacjentom?

W ZSGL-COR-LAR-MED mamy kilka rozwiązań. Pierwszym z nich jest septoplastyka, czyli laryngologiczna jednoczesna likwidacja skrzywienia przegrody nosa oraz deformacji w jego zewnętrznej powłoce (np. garba). W efekcie nos odzyskuje swoją prawidłową funkcję oraz estetyczny wygląd. Warunkiem przystąpienia do zabiegu jest ukończenie 16 roku życia.

Kiedy zatem potrzebna jest ingerencja chirurgiczna?

W przypadkach, w których skrzywienia są usytuowane w taki sposób, że po operacji przegroda w dalszym ciągu jest krzywa lub jej deformacje są na tyle silne, że wymagają ingerencji w tkankę kostną. Wtedy możemy zdecydować się na septorynoplastykę lub w skrajnych przypadkach rhinoplastykę czyli operację plastyczną nosa.

Na co możemy liczyć, jeśli zdecydujemy się na taki zabieg?

Jeśli wykonuję rhinoplastykę mam możliwość skorygowania wielu zmiennych m.in: długości i szerokości nosa, wielkości nozdrzy, czy kształtu czubka nosa. W efekcie operacji uzyskujemy prawidłowo funkcjonujący, symetryczny nos, którego wygląd współgra estetycznie z resztą twarzy. Warto w tym momencie podkreślić, że w przypadku ingerencji w strukturę chrzęstno- kostną konieczne jest ukończenie przez osobę poddawaną zabiegowi 18 roku życia.

Jak wygląda zabieg?

Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym i trwa średnio godzinę. Polega on na nacięciu błony śluzowej przegrody nosa w celu usunięcia z niego wadliwie skonstruowanej chrząstki. Początek zabiegu stanowi oddzielenie skóry nosa od konstrukcji chrzęstno-kostnej poprzez nacięcia prowadzone w środku nosa lub u jego podstawy, co jest zależne od budowy nosa pacjenta. W dalszym etapie następuje modelowanie chrząstki i uformowanie pożądanego kształtu nosa, na który nakładamy w końcowej fazie z powrotem skórę.

Jak wygląda rekonwalescencja po zabiegu?

Rekonwalescencja zajmuje przeciętnie miesiąc, w trakcie którego pierwszą dobę należy spędzić na oddziale do momentu usunięcia z nosa opatrunku pozabiegowego. Obrzęk pooperacyjny ustępuje przeciętnie po 3 tygodniach od wykonanej korekty nosa. W okresie rekonwalescencji nie należy nosić na nosie okularów oraz wykonywać wzmożonego wysiłku fizycznego.

Dziękuję, na moje pytania odpowiadał dr Arkadiusz Kasztelan z kliniki ZSGL-COR-LAR-MED