Olga Tokarczuk jest niezaprzeczalnie jednym z największych odkryć w polskiej literaturze ostatnich lat. Pisarka, eseistka, autorka scenariuszy, poetka, a także laureatka wielu prestiżowych nagród literackich, do których właśnie dołączyła ta najważniejsza - Nagroda Nobla w dziedzinie literatury. Warto dodać, że Tokarczuk należy też do najczęściej tłumaczonych autorów z naszego kraju. Jej "Księgi Jakubowe", "Bieguni", "Prawiek i inne czasy" ukazały się m.in. po japońsku, fińsku, a nawet w języku hindi. Ile ma lat? Jakie ma wykształcenie? Czym zajmowała się poza pisaniem książek? Kim jest jej mąż? Odpowiedzi na te i inne pytania na temat polskiej noblistki znajdziecie poniżej.

ZOBACZ: OLGA TOKARCZUK odebrała Literacką Nagrodę Nobla w Sztokholmie [FOTO]

Olga Tokarczuk - wiek, rodzina, mąż, dzieci

Olga Tokarczuk urodziła się 29 stycznia 1962 roku w Sulechowie (woj. lubuskie). Pisarka rzadko wypowiada się w mediach na temat swojego życia prywatnego. Wiadomo jednak, że po raz pierwszy wyszła za mąż w wieku 23 lat za Romana Fingasa, z którym ma syna Zbigniewa, który przyszedł na świat w 1986 roku. Drugim mężem Olgi Tokarczuk jest Grzegorz Zygadło.

- Menedżerem mojego życia jest mój mąż, dzięki któremu czuję się bezpiecznie, ogrzana, zadbana i jakoś zorganizowana w tym wszystkim - mówiła o swoim mężu pisarka w materiale dla telewizji TVN.

Olga Tokarczuk - wykształcenie, kariera

Olga Tokarczuk studiowała filologię polską i psychologię na Uniwersytecie Warszawskim. Po studiach pracowała m.in. jako psychoterapeutka we Wrocławiu i Wałbrzychu. Po tym, jak jej pierwsze dzieła zaczęły zdobywać coraz większą popularność, porzuciła dotychczasową pracę, przeprowadziła się do Nowej Rudy i w pełni poświęciła się literaturze.

Olga Tokarczuk - książki

Olga Tokarczuk zadebiutowała w 1979 roku na łamach harcerskiego pisma młodzieżowego "Na przełaj", gdzie opublikowała swoje pierwsze opowiadanie, posługując się pseudonimem Natasza Borodin. Debiutancką powieść pt. "Podróż ludzi Księgi" wydała w 1993 roku. Do najważniejszych dzieł Olgi Tokarczuk należą m.in. książki: "Dom dzienny, dom nocny", "Gra na wielu bębenkach", Bieguni" i "Księgi Jakubowe".

Zobacz zdjęcia Olgi Tokarczuk i jej męża, Grzegorza Zygadło, w naszej GALERII >>

ZOBACZ TEŻ: Olga Tokarczuk dostała literacką Nagrodę Nobla. Sprawdź, za co ją otrzymała