14 stycznia 2020 roku odbyła się gala rozdania Paszportów "Polityki" za rok 2019. Wśród laureatów najważniejszych nagród kulturalnych w Polsce znaleźli się tym razem m.in. aktor Bartosz Bielenia, znany z roli księdza w nominowanym do Oscara filmu "Boże Ciało", reżyser i dramaturg Weronika Szczawińska oraz śpiewak Jakub Józef Orliński. Nagrodę specjalną Kreatora Kultury otrzymała z kolei pisarka Olga Tokarczuk, laureatka literackiej Nagrody Nobla za rok 2018.

Autorka powieści "Bieguni" podczas odbierania statuetki na gali wygłosiła płomienną przemowę, która zrobiła wrażenie na wszystkich obecnych na gali i szybko odbiła się szerokim echem w mediach. Noblistka wyraziła w nim m.in. swoje zdanie na temat zaangażowania artystów w kwestie społeczno-polityczne.

Posługujemy się różnymi słowami, jak "kultura" i "polityka", i uważamy, że to są rzeczy, które są zupełnie od siebie niezależne albo mogą być niezależne. Przecież to nieprawda. Jedno i drugie polega na tym, że uczestniczymy jakoś w świecie, że wartościujemy to, co się dzieje wokół nas, że podejmujemy wybory, stajemy po stronie jakiejś sprawy - powiedziała ze sceny Tokarczuk.

Olga Tokarczuk w swoim przemówienia na ceremonii wręczenia Paszportów "Polityki" zwróciła też uwagę na duże znaczenie polskiej kultury na arenie międzynarodowej.

- W Polsce powinniśmy być szczególnie zadowoleni z tego, że mamy taką mocną kulturę. Że nie węgiel, nie gaz, nie ropa naftowa, tylko Noble z literatury i siła naszego teatru, siła naszego filmu pokazuje cały czas na świecie, że istniejemy i że tutaj, w środku Europy, coś się dzieje -zauważyła.

Paszporty Polityki 2020 - laureaci

Paszporty "Polityki" zostały rozdane już po raz dwudziesty siódmy. Oto pełna lista laureatów:

Paszporty Polityki - Film

Bartosz Bielenia za kreację aktorską w filmie "Boże Ciało"

Paszporty Polityki - Teatr

Weronika Szczawińska za spektakle podejmujące ważną tematykę społeczną i budzące emocje

Paszporty Polityki - Literatura

Dominika Słowik za oryginalne spojrzenie na lata 80. i 90. w powieści "Zimowla"

Paszporty Polityki - Sztuki wizualne

Weronika Gęsicka za prace, w których pozornie uporządkowany świat nagle ukazuje pęknięcia, rysy, podwójne dno

Paszporty Polityki - Muzyka poważna

Jakub Józef Orliński za najnowszą płytę "Facce d'amore" i za kontynuację świetnie rozpoczętej światowej kariery

Paszporty Polityki - Muzyka popularna

Błażej Król za piosenki łączące poetycką lakoniczność, surrealistyczną wyobraźnię i niezwykłe wyczucie melodii

Paszporty Polityki - Kultura cyfrowa

Dawid Ciślak (Polyslash) za "We. The Revolution", jeden z najważniejszych komentarzy do współczesności w świecie gier wideo.

Sprawdź też: Olga Tokarczuk - kim jest mąż laureatki Nagrody Nobla?