Oscary 2018 będą kolejnym wielkim świętem kina! Nagrody wręczane są twórcom filmowym od 1929 roku. Już w latach 30. wybuchła pierwsza afera związana z wynikami. Los Angeles Times opublikował wówczas nazwiska laureatów przed oficjalnym wręczeniem nagród. Teraz informacje o zwycięzcach są tajne i umieszcza się je w zaklejonych kopertach. Jak się jednak okazuje, wpadki nadal się zdarzają. A wszytko to przez rozproszenie, nieuwagę organizatorów oraz… uzależnienie od mediów społecznościowych! Co dokładnie się stało?

Oscary - wielka wpadka z zeszłego roku

Przypomnijmy, w zeszłym roku organizatorzy gali Oscary 2017 zaliczyli niebywałą wpadkę. Do rąk prezenterów najważniejszej kategorii Film Roku (Warren Beatty i Faye Dunaway) w trafiła nie ta koperta, co trzeba i podano, że zdobywcą nagrody za „La La Land”, podczas gdy nagroda powinna tak naprawdę powędrować w ręce  twórców „Moonlight”. Co jednak gorsze, o pomyłce powiadomiono wszystkich dopiero po przekazaniu statuetki! Jak się później okazało, zamieszanie wzięło się z tego, że osoba odczytująca wyniki dostała do ręki kartkę z wymienionym zwycięzcą w kategorii najlepsza aktorka. Była nią Emma Stone („La La Land”). Tytuł tego filmu znalazł się na kartce i właśnie on został odczytany....

WAŻNE: OSCARY 2018 Gdzie oglądać 90. galę rozdania nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej NA ŻYWO?

Oscary 2018 - w jaki sposób Akademia chce uniknąć wpadki?

Szef PwC - firmy odpowiedzialnej za przetrzymywanie i ogłaszanie wyników -  zapowiedział, że będzie osobiście zaangażowany w obsługę gali oscarowej 2018. Zatrudniona została także dodatkowa osoba, która będzie wspierać dotychczasowe dwie, stacjonujące po obu stronach sceny Dolby Theater. Osoba ta już dziś wieczorem znajdzie się w pokoju kontrolnym z producentami Oscarów. Będzie ona w posiadaniu dodatkowych kopert razem ze wszystkimi wynikami. Będzie ona musiała także nauczyć się pełnej listy zwycięzców na pamięć, by w porę reagować na ewentualne błędne odczyty zwycięzców.

Oscary 2018 - zmiany w podawaniu wyników

Co więcej, od tego roku wprowadzono także nowe procedury wręczania kopert prezenterom. Zarówno prezenter jak i menedżer sceny mają się upewniać, że podane zostały odpowiednie koperty dla każdej kolejnej kategorii.

ZOBACZ: OSCARY 2018 10 największych skandali i wpadek w historii gali [GALERIA]

Co jednak najbardziej znamienne, to fakt, że PwC zdecydowanie zareagowało na błędy z zeszłego roku i wprowadziła zakaz korzystania przez pracowników PwC zabezpieczających imprezę z telefonów komórkowych i mediów społecznościowych podczas trwania gali. Przypomnijmy, że to właśnie rozproszenie korzystaniem ze smartfona było bezpośrednią przyczyną wręczania rok temu koperty, która powinna była zawierać zwycięzcę w kategorii Najlepszy Film a nie Najlepsza Aktorka. PwC poinformowała też również, że dwie osoby, które zabezpieczały imprezę w zeszłym roku, nie będą robić tego ponownie podczas gali Oscarów 2018. Nie zostały one jednak zwolnione z pracy, jak przewidywali zeszłoroczni komentatorzy.

Oscary 2018 - wpadki, żarty, skandale

Czy dzięki tym wszystkim krokom w tym roku uda się uniknąć tak dużego błędu jak podczas Oscarów 2017? Mamy nadzieję, choć przecież z drugiej strony, czymże była gala oscarowa, gdyby nie wpadki, pomyłki, żarty prowadzących i skandale? Pamiętacie te największe? Całą ich listę znajdziecie TUTAJ ;-)

90. gala wręczenia Oscarów odbędzie się już dziś w nocy, 4 marca 2018 roku w Dolby Theater w Hollywood. Poprowadzi ją w tym roku Jimmy Kimmel.

Galę Oscarową w Polsce będzie można oglądać TYLKO w Canal+ już od godziny 2.00 czasu polskiego.