O tym, że Kultura Niepodległa ma rozpocząć swoją działalność, mówiło się już dwa tygodnie temu. Po pojawieniu się pierwszych informacji o KN, teraz jej twórcy opublikowali w Internecie apel i postulaty ruchu. Na YouTubie pojawił się zaś film, w którym wystąpili tacy twórcy jak Magdalena Cielecka, Jacek Poniedziałek, Kayah, Andrzej Saramonowicz, Bartłomiej Topa oraz Maja Ostaszewska. Artyści ci zaznaczają w nagraniu, że nie są partią polityczną, a jedynie ruchem, który chce zyskać wpływ na tworzenie niezależnej kultury, bez względu na poglądy polityczne danego twórcy.

ZOBACZ: PIRÓG, LIS, SOKOŁOWSKA, WOŹNIAK-STARAK, MAFFASHION protestują przeciwko ustawie o Sądzie Najwyższym. Kto jeszcze?

Jak brzmi przesłanie ambasadorów Kultury Niepodległej?

„My, ludzie sztuki, artystki i artyści, animatorzy, uczestnicy kultury, by bronić prawa każdego obywatela do nieograniczonego korzystania z dóbr kultury, powołujemy ruch KULTURA NIEPODLEGŁA.

Nie reprezentujemy żadnej partii ani ideologii. Różnią nas poglądy polityczne, estetyczne i filozoficzne, miejsce zamieszkania i status społeczny. Łączy nas idea kultury niepodległej, wolnej, otwartej, czerpiącej siłę z różnorodności. Kultura polska jest taka, jacy są Polacy: prawicowa i lewicowa, konserwatywna i awangardowa, patriotyczna i kosmopolityczna, chrześcijańska i świecka. (...) Od wielu lat politycy w Polsce próbują, używając środków nacisku ekonomicznego, organizacyjnego i wyznaniowego, wykluczyć z publicznego obiegu niezależnie myślących twórców. Tym samym pozbawiają Polaków wolności wyboru i dostępu do kultury. (...) Naród pozbawiony dostępu do kultury otwartej i różnorodnej, traci zdolność do dialogu i krytycznego myślenia, stając się podatnym na manipulacje.

Nie godzimy się na to. Będziemy walczyć o polską kulturę. Na kartach książek, na łamach prasy, na ekranach kin, na scenach teatralnych i estradach, w galeriach, w Internecie i telewizji, w przestrzeni publicznej, wszędzie tam, gdzie spotykamy się z widzami, słuchaczami i czytelnikami."

Założyciele Kultury Niepodległej przy okazji ogłoszenia startu ich ruchu opublikowali też postulaty, wśród których zawarli te o "opiniowaniu polityki kulturalnej i działalności edukacyjnej państwa" oraz „zagwarantowaniu autonomii i niezależności instytucki kultury”.

Jak się okazuje, do ruchu założonego m.in. przez Kayah, Maję Ostaszewska i Jacka Poniedziałka dołączyły kolejne gwiazdy, w tym m.in. Krystyna Janda, Karolina-Korwin Piotrowska i Agata Buzek. Kto jeszcze? Zobaczcie w naszej GALERII ;-)