Wczoraj zakończył się 41. Festiwal Filmowy w Gdyni. Podczas uroczystej gali finałowej festiwalu wręczono nagrody, w tym tę najważniejszą - Złote Lwy. Największym triumfatorem tegorocznego festiwalu w Gdyni okazał się kameralny dramat Ostatnia Rodzina, opowiadający o dysfunkcyjnej, ale bardzo kochającej się rodzinie Beksińskich.

Kim był Zdzisław Beksiński?

Zdzisław Beksiński, czyli główny bohater filmu Ostatnia Rodzina,był wybitnym artystą malarzem oraz rzeźbiarzem, uznanym w Polsce i na świecie. Reżyser Guillermo del Toro podkreśla inspirację twórczością Beksińskiego w swoich filmach. Obrazy Beksińskiego hipnotyzowały, a niekiedy budziły nawet grozę. Artysta realizował się też jako fotograf-amator, interesowały go również wszelkie nowinki techniczne, filmował "zwyczajne życie" swojej niezwykłej rodziny. Malarz przeżył swoją żonę, Zofię Beksińską, oraz swojego syna, Tomasza Beksińskiego, który popełnił samobójstwo w 1999 roku. W lutym 2005 roku Zdzisława Beksińskiego znaleziono martwego w jego warszawskim mieszkaniu. Artysta został zamordowany. Stało się to na kilka dni przed jego 76 urodzinami. Artysta, razem z resztą swojej rodziny, został pochowany w rodzinnym grobowcu Beksińskich w Sanoku.

Kim był Tomasz Beksiński?

Tomasz Beksiński, neurotyczny syn Zofii i Zdzisława Beksińskich, był cenionym tłumaczem z języka angielskiego. Przetłumaczył m.in. cykl filmów o Jamesie Bondzie oraz całą twórczość filmową i telewizyjną grupy Monty Python. Tłumaczył też dialogi do najpopularniejszych filmów lat 90, jak Dzikość Serca, Milczenie Owiec czy Wściekłe Psy. Młody Beksiński był też dziennikarzem radiowym i DJ-em, entuzjastą muzyki rockowej. Był związany m.in. z radiową Trójką. Jego audycje, zawsze perfekcyjnie przygotowane, miały status kultowych. 24 grudnia 1999 roku Tomasz Beksiński zażył dużą ilość tabletek nasennych, co zakończyło się jego śmiercią. Zgodnie z testamentem Beksińskiego, jego imponujący zbiór płyt kompaktowych został przekazany Programowi III Polskiego Radia, a posiadane obrazy autorstwa ojca Zdzisława Beksińskiego trafiły do Muzeum Historycznego w Sanoku. To właśnie tam Tomasz się urodził i spędził młodzieńcze lata swojego życia. Potem razem z rodziną przeniósł się na stałe do Warszawy.

Ostatnia Rodzina - intymny portret ludzi, których już nie ma

Film Ostatnia Rodzina jest kameralny, miejscami wręcz klaustrofobiczny, gdyż większość scen rozgrywa się w mieszkaniach Beksińskich - Zofii i Zdzisława oraz w kawalerce Tomasza - na warszawskim Służewiu. Oszczędna w środkach jest zwłaszcza rola Zofii Beksińskiej (wcieliła się w nią Aleksandra Konieczna). Chyba właśnie prostolinijność tej postaci robi tak wielkie wrażenie. Imponują też doskonałe kreacje aktorskie Andrzeja Seweryna (jako Zdzisław Beksiński) i Dawida Ogrodnika (jako Tomasz Beksiński). Dzięki ich zaangażowaniu i mistrzostwie warsztatu film ogląda się jak intymny portret wyjątkowej rodziny, której już nie ma.

W piątek, gdy jeszcze trwał Festiwal Filmowy w Gdyni, w Warszawie miała miejsce przedpremiera Ostatniej Rodziny. Sale kinowe były pełne, podobno w niektórych po seansie rozległy się brawa. Z pewnością nagrodzenie filmu Jana P. Matuszyńskiego Złotymi Lwami w Gdyni jeszcze zwiększy kinową frekwencję i zainteresowanie widzów filmem. Od dawna w Polskim kinie nie było bardziej poruszającego obrazu. Serdecznie gratulujemy reżyserowi i ekipie, a Wam gorąco polecamy Ostatnią Rodzinę!