9 kwietnia 2021 królowa Elżbieta II w oficjalnym oświadczeniu przekazała światu smutną wiadomość o śmierci księcia Filipa. Książę Edynburga zmarł w wieku 99 lat. Jego odejście, co jest oczywiste, nie przejdzie bez echa. W Wielkiej Brytanii wydarzy się teraz naprawdę wiele. Co takiego?

Co będzie się działo w Wielkiej Brytanii po śmierci księcia Filipa? Operacja Forth Bridge

W Wielkiej Brytanii każde ważne wydarzenia bezpośrednio związane z najważniejszymi członkami rodziny królewskiej podlegają ścisłym procedurom. Kiedy dzieje się coś istotnego, nie ma czasu na improwizację tak, jak było to w przypadku nagłej śmieci księżnej Diany.

Co ciekawe, planowanie pogrzebów żyjących monarchów nie jest nowością. Kiedy w 1952 roku zmarł król Jerzy VI, urzędnicy posługiwali się terminem Hyde Park Corner. W przypadku współczesnych członków rodziny królewskiej stosuje się odniesienia do najważniejszych mostów w Wielkiej Brytanii.Operacja Tay Bridge była planem na wypadek śmierci i pogrzebu Królowej Matki. Opracja London Bridge to natomiast plan na wypadek śmierci królowej Elżbiety II.

Plan przygotowany na wypadek śmierci księcia Filipa określany jako Operacja Forth Bridge, podobnie jak w przypadku śmierci królowej Elżbiety II oraz pozostałych najważniejszych członków rodziny królewskiej, został opracowany kilkanaście lat temu. Wszystko po to, by umożliwić urzędnikom szybkie i konkretne działania, unikając zbędnego chaosu i paniki. 

Od tego momentu w Wielkiej Brytanii i krajach wspólnoty obowiązuje żałoba narodowa, a flagi są opuszczane do połowy masztu. Wkrótce królowa Elżbieta II powiadomi, ile potrwa jej żałoba. Królowa może powrócić do pełnienia obowiązków po trzydziestu dniach, ale ostateczna decyzja należy do niej samej. Warto zaznaczyć, że kwiecień to miesiąc królewskich rocznic - 9 kwietnia przypada rocznica ślubu księcia Karola i księżnej Camilli, 21 kwietnia królowa Elżbieta II obchodzi urodziny, dwa dni później, 23 kwietnia ma je książę Louis. 29 kwietnia to natomiast dzień 10. rocznicy ślubu księcia Williama i księżnej Kate. W związku ze śmiercią księcia Filipa prawdopodobnie odwołane zostaną wszelkie obchody. 

Pogrzeb księcia Filipa

Jak donoszą brytyjskie media, książę Filip zrezygnował z pogrzebu państwowego i zdecydował się na pochówek wojskowy. Zgodnie z wolą księcia, ostatnie pożegnanie będzie uroczystością rodzinną. Po mszy w Opactwie Westminsterskim (lub w kaplicy Zamku Windsor), ciało monarchy nie zostanie jednak wystawione na widok publiczny, jak było to w przypadku np. Królowej Matki.

Książę spocznie prawdopodobnie w ogrodach zamku Windsor - Frogmore Gardens, gdzie spoczywają m.in. Edward VIII i jego żona, Wallis Simpson.

Książę Filip nie żyje - kto odziedziczy tytuły?

Książę Filip posiadał trzy tytuły: księcia Edynburga, hrabiego Merioneth oraz barona Greenwich. Zostały one nadane w przeddzień ślubu z Elżbietą przez króla Jerzego VI. Teraz, zgodnie z tradycją, tytuły powinny zostać przyznane najmłodszemu synowi królewskiej pary, czyli Edwardowi. Możliwe jednak, że ten odmówi zaszczytu. Syn królowej Elżbiety II i księcia Filipa, w przeciwieństwie do swojego rodzeństwa, zgodnie ze swoją wolą nie posiada tytułu księcia. Nie zezwolił także na to, by monarsze tytuły otrzymały jego dzieci, Louise i James. Kto więc je otrzyma?

Księstwo edynburskie może trafić do młodszego syna księcia Williama, Louisa. Dziś niespełna 3-letni chłopiec tytuł księcia Edynburga otrzymałby w dniu swojego ślubu. Wielu jednak uważa, że ​​Louis może być następnym księciem Yorku, jak to bywa w przypadku drugiego syna monarchy (w końcu, w przyszłości William będzie królem). Niezależnie od tego, który z nich otrzyma Louis, jedno jest pewne - jeden z tytułów wkrótce wyginie. 

ZOBACZ TAKŻE: Książę Filip nie żyje. Mąż królowej Elżbiety II miał 99 lat