W Teatrze Wielkim Operze Narodowej w Warszawie już po raz 24 rozdano Paszporty Polityki. Te prestiżowe nagrody to doroczne wyróżnienia dla twórców polskiej kultury z takich dziedzin, jak film, teatr, muzyka poważna i rozrywkowa, sztuki wizualne, kultura cyfrowa oraz w kategorii kreator kultury. Galę poprowadzili Grażyna Torbicka oraz redaktor naczelny tygodnika "Polityka" – Jerzy Baczyński.

ZOBACZ: ZŁOTE GLOBY 2017 - nagrody rozdane! "La La Land" zgarnął aż 7 statuetek!

Tegoroczna gala Paszportów Polityki była o tyle niezwykła, że po raz pierwszy na żywo transmitowała ją stacja TVN. Paszporty "Polityki" współprowadziła Grażyna Torbicka, do tej pory kojarzona z wieloletnią współpracą z TVP, gdzie m.in. miała swój program "Kocham Kino". Na gali nie zabrakło odniesień do tego, dlaczego w tym roku wydarzenie przeniesiono do prywatnej stacji:

- Nie witamy serdecznie przedstawicieli władz państwowych, bo żaden z nich się tu nie pojawił… – mówił podczas powitania gości redaktor naczelny tygodnika, Jerzy Baczyński.

A szkoda, bo tu też jest Polska... – dorzuciła z przekąsem Torbicka.

Na gali pojawiła się cała plejada gwiazd. Na czerwonym dywanie szyku zadawali m.in. Kinga Rusin i Marek Kujawa, Magdalena Mołek, Anna Kalczyńska, Adam "Nergal" Darski, Marcin Meller, Anna Wendzikwoska, Monika Olejnik i Małgosia Bela, która zjawiła się na gali wraz z reżyserem Pawłem Pawlikowskim. Nie zabrakło także ikon polskiej kultury, jak Janusz Głowacki czy Olga Lipińska. Najważniejsi tego wieczoru byli jednak zwycięzcy w siedmiu kategoriach, w których przyznano Paszporty Polityki.

POLECAMY: BAFTA 2017 Znamy nominowanych do brytyjskich Oscarów!

W gronie laureatów znaleźli się w tym roku Jan P. Matuszyński, Anna Smolar, Natalia Fiedorczuk-Cieślak, Daniel Rycharski, Marzena Diakun, Wacław Zimpel, Michał Staniszewski. Doroczną specjalną nagrodę "Polityki" otrzymał Jan „Ptaszyn” Wróblewski. Na koniec gali skomponowany przez niego utwór na żywo zaśpiewała Kayah.

Zobaczcie w naszej GALERII, za co wyróżniono akurat tych twórców. Wszystkim nagrodzonym serdecznie gratulujemy!