Kim jest Paulo Sousa? Z odpowiedzią na to pytanie z pewnością nie mają problemu miłośnicy portugalskiego futbolu. Rodak Cristiano Ronaldo rozegrał dla reprezentacji swojego kraju aż 51 meczów. Co więcej, po zakończeniu kariery piłkarskiej przez pięć lat był asystentem selekcjonera "Os Navegadores". Największe sukcesy w karierze trenerskiej do tej pory osiągnął jednak poza granicami swojej ojczyzny.

Paulo Souso nowym selekcjonerem reprezentacji Polski

21 stycznia prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej ogłosił, że to właśnie Portugalczyk przejął po Jerzym Brzęczku obowiązki opiekuna polskiej kadry.

- Jestem przekonany, że nowy selekcjoner reprezentacji Polski, dzięki swojej trenerskiej klasie, doświadczeniu i obyciu międzynarodowym, da tak potrzebny naszej drużynie narodowej nowy impuls. Liczę na niego! Wszyscy – federacja, piłkarze oraz cała nasza piłkarska rodzina - powiedział Zbigniew Boniek.

Sam Paulo Sousa skomentował objęcie roli selekcjonera biało-czerwonych w następujących słowach:

Jestem zaszczycony i dumny, że mogę zostać selekcjonerem reprezentacji Polski. Na początku chciałbym podziękować Prezesowi Zbigniewowi Bońkowi oraz całemu Zarządowi za to, że mogę podjąć tak wielkie wyzwanie. Polska jest krajem futbolu i jestem przekonany, że wasz entuzjazm da nam siłę, wsparcie i wiarę w reprezentację. Razem będziemy mogli walczyć o zwycięstwa na mistrzostwach Europy.

- Z odpowiednią mentalnością, dyscypliną, organizacją i właściwym podejściem, razem ze mną, moim sztabem, pracownikami federacji i wsparciem całego narodu, będziemy silni. Jestem pewny, że cała Polska będzie dumna ze swojej drużyny narodowej - dodał.

Kim jest Paulo Sousa?

Paulo Manuel Carvalho de Sousa, bo tak brzmi jego pełne nazwisko, urodził się 30 sierpnia 1970 roku w Viseu w centralnym regionie Portugalii. Karierę juniorską rozpoczął jako 14-latek w klubie Repesenses. Jako senior zasilał składy drużyn: SL Benfica, Sporting CP, Juventus F.C., Borussia Dortmund, Inter Mediolan, Parma F.C., Panathinaikos AO oraz Espanyol Barcelona.

Piłkarską karierę zakończył w 2002 roku. Swoją przygodę z piłką nożna kontynuował następnie jako trener. Był szkoleniowcem następujących klubów: Queens Park Rangers, Swansea City, Leicester, Videoton FC, Maccabi Tel Awiw. FC Basel, ACF Fiorentina, Tianjin Quanjian i Girondins Bordeaux.

W 2014 roku zdobył z drużyną Maccabi Tel Awiw tytuł Mistrza Izraela, a w kolejnym sezonie poprowadził klub FC Basel do Mistrzostwa Szwajcarii.

Czy równie dobrze pójdzie mu z polskimi piłkarzami?