Paweł Królikowski zmarł 27 lutego 2020 roku po długiej walce z chorobą. W 2015 roku aktor przeszedł operację usunięcia tętniaka mózgu, a jego problemy zdrowotne wróciły we wrześniu ubiegłego roku. Od grudnia przebywał w szpitalu na oddziale neurochirurgicznym. Jego nagła śmierć poruszyła widzów, którzy uwielbiali jego kreacje aktorskie i od lat śledzili je na ekranie, a także świat show-biznesu. Swoje wyrazy współczucia opublikowali na Instagramie przyjaciele i współpracownicy Pawła Królikowskiego, w tym Barbara Kurdej-Szatan, Małgorzata Kożuchowska, Anna Dereszowska, Krzysztof Ibisz, Anna Mucha, Katarzyna Cichopek, oraz Tomasz Kammel. Emocjonalne wpisy dodali również żona i syn aktora.

Pogrzeb Pawła Królikowskiego: data, godzina, miejsce

Paweł Królikowski zostanie pochowany na warszawskich Powązkach Wojskowych w czwartek, 5 marca 2020 roku. O godzinie 11:00 w kościele pw. Wniebowzięcia N.M.P i św. Józefa Oblubieńca na Krakowskim Przedmieściu obędzie się msza żałobna, a ceremonia pogrzebowa rozpocznie się o 13:00. Pogrzeb Pawła Królikowskiego będzie miał charakter państwowy - informację tę miała potwierdzić w rozmowie z "Pudelkiem" rzecznik prasowy MKiDN, Anna Bocian. Rodzina Pawła Królikowskiego poprosiła, aby zamiast kupować kwiaty, uczestnicy pogrzebu wsparli Fundację Pomocy Dzieciom i Osobom Chorym "Kawałek Nieba".

Co to jest pogrzeb państwowy i komu przysługuje? Tego typu ceremonia przysługuje osobom, które zmarły w trakcie służenia państwu - m.in. żołnierzom, urzędnikom, prezydentowi, parlamentarzystom. Mogą być nim również uhonorowane osoby zasłużone dla krajowej kultury, nauki itp. Podejmując decyzję dotyczącą charakteru pogrzebu w pierwszej kolejności uwzględnia się wolę zmarłego, któremu teoretycznie taki pogrzeb się należy, a jeśli nie było testamentu, ważna jest rola rodziny, która mogłaby życzyć sobie prywatnej uroczystości. Na koniec bierze się pod uwagę czynniki państwowe. 

Paweł Królikowski był jednym z najbardziej znanych polskich aktorów. Wystąpił w wielu filmach i serialach, pojawiał się na scenach teatralnych. Był członkiem Związku Artystów Scen Polskich, a w latach 2018-2020 pełnił funkcje prezesa organizacji. W 2018 roku otrzymał Brązowy Medal "Zasłużony Kulturze - Gloria Artis" nadawany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.