"Kobiety już od kilku lat mniej korzystają z klasycznego liftingu wykonywanego za pomocą skalpela, a częściej wybierają alternatywne metody medycyny estetycznej jak lasery czy wypełniacze” – potwierdza dr Elżbieta Radzikowska z kliniki La Perla w Warszawie. Lekarze odradzają też wykonywanie klasycznego liftingu więcej niż raz w życiu. Kobiety nie przestały jednak marzyć o gładkiej linii podbródka w każdym wieku. Tematem nr 1 nie są już zmarszczki, ale jędrność skóry. Dlatego mamy teraz prawdziwy boom na kremy i zabiegi modelujące owal twarzy.

 

Kosmetyk na podtrzymanie

 

Po czterdziestce skórze zaczyna brakować jędrności, policzki zapadają się, a rysy twarzy ulegają... grawitacji. Czy coś można na to poradzić? Naukowcy z laboratoriów firm kosmetycznych opracowali specjalne składniki aktywne, które pobudzają produkcję kolagenu i walczą z utratą elastyczności. Furorę zrobiła cząsteczka pro-xylane (pochodząca z buku), którą można znaleźć m.in. w kremach Substiane La Roche-Posay, Neovadiol Vichy, Age Interrupter SkinCeuticals czy roll-onie UltraLift Pro X Garnier. Do wzmacniania fibroblastów, które podtrzymują skórę, w kremach wykorzystywane są też peptydy – jak w linii Modelliance Eucerin i Incentive Dr Irena Eris. Nasza rada: ważne, aby zwłaszcza w przypadku kremów modelujących owal nakładać je nie tylko na twarz, ale także na podbródek, gdzie wiotka skóra jest najbardziej widoczna.

 

Zabiegi na fali

 

W zależności od rysów twarzy, w gabinetach medycyny estetycznej i chirurgii plastycznej można stosować różne metody. Przy twarzy okrągłej, gdy skóra z wiekiem opada wokół brody, zalecane są techniki oparte na falach radiowych, które ogrzewają skórę, powodując kurczenie się włókien kolagenu i efekt napięcia. Jest to tzw. termolifting. Zależnie od nazwy urządzenia figuruje on w ofertach gabinetów jako Radiage, Focus, Aluma, Titan lub Zaffiro. Efekty utrzymują się 4–5 lat. W przypadku szczupłej i pociągłej twarzy, gdy zapadają się policzki, najlepsze rezultaty daje ostrzykiwanie kwasem hialuronowym lub własnym tłuszczem pobieranym np. z brzucha. Dużą ofertę odmładzających zabiegów mają m.in. kliniki La Perla, SkinClinic i Centrum Laseroterapii Elite