Najpiękniejsze perfumy na jesień 2020. Kiedy robi się chłodniej, mamy tendencję do przechylania się w stronę cięższych i bardziej soczystych doznań zmysłowych. Nasze lekkie i przewiewne letnie tkaniny zamieniamy na jesienne dzianiny, denim i skórę. Zamiast sałatek sięgamy po makarony, a miejsce mrożonej herbaty zajmuje gorąca czekolada. To samo odnosi się do zapachów. W miarę ochładzania powietrza, bardziej pociągają nas cięższe, bardziej dekadenckie zapachy.

Perfumy na jesień 2020: najpiękniejsze trwałe zapachy [ranking]

Perfumy na jesień są często przydymione, kadzidłowe, mocno czuć w nich przyprawy, ale i słodycz wanilii. W ich przypadku akord serca składa się głównie z pikantnych, ziołowo-kwiatowych nut, które idealnie komponują się ziemistymi aromatami akordu bazy i owocowo-warzywnymi zapachami akordu głowy. Wybierając swój jesienny zapach, powinnaś więc sugerować się tym, by Twoje ulubione aromaty związane z tą porą roku zostały odwzorowane za pomocą odpowiednich nut serca. 

Oto najbardziej trwałe perfumy na jesień 2020 według naszej redakcji.

Trwałe perfumy na jesień 2020: Giorgio Armani My Way

Nuta głowy: bergamotka, kwiat pomarańczy
Nuta serca: tuberoza, jaśmin
Nuta bazy: wanilia

Trwałe perfumy na jesień 2020: Chopard Néroli A La Cardamome Du Guatemala

Nuty głowy: mandarynka, neroli Bigarade (absolut kwiatów)
Nuty serca: absolut kwiatów pomarańczy, kardamon z Gwatemali
Nuty bazy: nasiona ambrette, białe drewno

Trwałe perfumy na jesień 2020: Tom Ford Ombré Leather

Nuta głowy: kardamon
Nuty serca: jaśmin wielkolistny, skóra
Nuty bazy: paczula, bursztyn, mech

Trwałe perfumy na jesień 2020: DKNY Nectar love

Nuty głowy: żółta frezja, mandarynka, grejpfrut, nektarynka, salicylany solarne
Nuty serca: jaśmin, konwalia, kwiat pomarańczy, mirabelka
Nuty bazy: cedr, wanilia, piżmo, wosk pszczeli, kodestylat neroli

Trwałe perfumy na jesień 2020: Fridge Almost White

Nuta głowy: lilia japońska
Nuty serca: szałwia, rose de mai (róża malarzy)
Nuty bazy: cedr himalajski

Trwałe perfumy na jesień 2020: Jo Malone Myrrh & Tonka

Nuta głowy: lawenda
Nuta serca: mirra
Nuta bazy: bób tonka

Nuty i akordy zapachowe perfum - o co chodzi?

Nuty zapachowe to składniki, które tworzą dany aromat. Są one podzielone na nuty głowy, nuty serca i nuty bazowe, które z kolei łączą się w akordy o takich samych nazwach. Żelazna zasada kompozycji zapachów mówi, że idealne perfumy powinny składać się z akordów głowy, serca i bazy, nie oznacza to jednak, że każde z nich muszą zawierać wiele nut zapachowych – niektóre składają się z trzech jednonutowych akordów i jest to absolutne minimum.

Perfumy na jesień: nuty głowy

Nuty górne, czasami nazywane nutami głowy, tworzą górną warstwę zapachu. Innymi słowy, górne nuty to zapachy, które czujemy jako pierwsze po tym, jak użyjemy perfum. Odgrywają one ważną rolę w tworzeniu pierwszych wrażeń i kształtowaniu sylwetki zapachu, jednak zwykle szybko odparowują (zazwyczaj składają się z lżejszych i mniejszych cząsteczek), utrzymując się na powierzchni tylko przez pierwszych pięć do piętnastu minut.

Popularne nuty głowy zawierają zapachy cytrusów (bergamotka, cytryna, skórka cytrynowa), owoców (jabłko, anyż, jagody, grejpfrut) i świeżych ziół (bazylia, szałwia, lawenda, mięta, tymianek).

Perfumy na jesień: Nuty serca

Ich zadaniem jest zachowanie części aromatu górnych nut przy jednoczesnym wprowadzaniu nowych walorów zapachowych, które pogłębiają całe doświadczenie. Czasami nazywane środkowymi nutami, nuty serca służą również jako bufor dla nut bazowych, które same w sobie mogą nie pachnieć tak przyjemnie. Ponieważ stanowią one około 70 procent całego zapachu, zazwyczaj utrzymują swoją intensywność, pozostając wyraźnymi przez cały cykl życia zapachu na skórze. 

Nuty serca często zawierają aromatyczne olejki z kwiatów, takich jak jaśmin, geranium, nerola i ylang-ylang, a także zapachy cynamonu, różowego pieprzu, sosny, trawy cytrynowej, czarnego pieprzu, czy kardamonu.

Perfumy na jesień: Nuty bazy

Wraz z nutami serca, nuty bazowe tworzą podstawę całego zapachu. Pomagają one wzmocnić lżejsze aromaty, dodając im jednocześnie więcej głębi i rezonansu. Jako podłoże perfum, są bardzo bogate, dosyć ciężkie i długotrwałe. Uwalniają się po około 30 minutach i współdziałają ze środkowymi nutami. Ponieważ nuty bazowe wnikają w skórę, ich zapach utrzymuje się najdłużej.

Popularne nuty bazowe to wanilia, bursztyn, piżmo, paczula, mech i nuty drzewne, takie jak drzewo sandałowe, cedrowe, czy żywica agarowa.