Pierre Cardin odszedł we wtorek w szpitalu American Hospital of Paris w Neuilly-sur-Seine w wieku 98 lat. Informację o śmierci wybitnego projektanta mody przekazała francuskiej agencji prasowej rodzina zmarłego.

- Dzień wielkiego smutku dla całej naszej rodziny, Pierre Cardin już nie istnieje. Wielki projektant mody, jakim był, przetrwał stulecie, pozostawiając Francji i światu wyjątkowe dziedzictwo artystyczne w modzie, ale nie tylko - piszą bliscy sławnego projektanta.

Przyczyna śmierci Pierre'a Cardina nie została na razie podana do wiadomości publicznej.

Kim był Pierre Cardin?

Pierre Cardin przyszedł na świat 2 lipca 1922 roku jako Pietro Constante Cardin. Był synem włoskich imigrantów. W świecie mody zasłynął ze swoich geometrycznych, często eksperymentalnych i nie zawsze praktycznych projektów ubrań. 

- Zawsze pracowałem we własnym stylu, który różni się od wszystkich innych. Zawsze chciałem być inny, bo to jedyny sposób, aby przetrwać - mówił.

Karierę w świecie mody zaczął bardzo wcześnie, bo w wieku zaledwie 14 lat jako praktykant u sukiennika, gdzie uczył się podstaw projektowania o konstruowania ubioru. W 1939 roku wyjechał z domu, aby podjąć się pracy u krawca w Vichy, gdzie zaczął szyć garnitury dla kobiet.

W trakcie II wojny światowej pracował dla Czerwonego Krzyża. Działalność humanitarna towarzyszyła mu od tego czasu przez całe życie. W 1991 roku został ambasadorem dobrej woli UNESCO, a w 2009 roku ambasadorem dobrej woli FAO (Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa).

W 1945 roku przeprowadził się do Paryża, gdzie studiował architekturę. Pracował z Elsą Schiaparelli i Christianem Diorem. Co ciekawe, nie przyjęto go do pracy u Balenciagi.

W 1950 roku założył swój własny dom mody. Ogromny rozgłos zyskał już cztery lata później za sprawą słynnej "bubble dress", czyli sukience opartej na figurze koła.

Pierre Cardin do chwili śmierci uznawany był za najstarszego żyjącego projektanta mody na świecie, a zarazem najdłużej pracującego w zawodzie.

Nie ukrywał, że miał świetny zmysł do pomnażania swojej fortuny. Poza marką modową posiadał sieć słynnych restauracji Maxim. Był także właścicielem teatrów, muzeów oraz kilkudziesięciu domów, zamków i innych posiadłości w najbardziej malowniczych zakątkach Francji.