Pogrzeb Jana Olszewskiego. Były premier i przewodniczący Ruchu Odbudowy Polski zostanie dziś pochowany na warszawskich Powązkach. Uroczystości pogrzebowe rozpoczęły się już w piątek, a udział w nich wzięli m.in. rodzina zmarłego, prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki, a także prezes PiS Jarosław Kaczyński. Po śmierci Jana Olszewskiego ogłoszono żałobę narodową, która rozpoczęła się o północy z czwartku na piątek i będzie obowiązywała do godziny 19 w sobotę. Zdjęcia z pogrzebu Jana Olszewskiego obejrzycie w naszej GALERII.

Pogrzeb Jana Olszewskiego ZDJĘCIA

Jan Olszewski zmarł 8 lutego 2019 w Warszawie w wieku 88 lat. Polityk, który w historii Polski zapisze się przede wszystkim jako obrońca opozycjonistów w procesach politycznych w okresie PRL, swoje ostatnie dni życia spędził w szpitalu. Przyczyna śmierci Jana Olszewskiego nie jest znana.

Kim był Jan Olszewski?

Jan Olszewski był premierem polskiego rządu w okresie od 6 grudnia 1991 do 5 czerwca 1992. W latach 2006-2010 by doradcą prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Jan Olszewski był obrońcą w procesach politycznych m.in. Melchiora Wańkowicza, Jacka Kuronia i Karola Modzelewskiego, Janusza Szpotańskiego, Adama Michnika i Jana Nepomucena Millera. Za bycie obrońcą studentów zaangażowanych w wydarzenia marcowe zawieszono go na dwa lata w wykonywaniu zawodu. Z upoważnieniem prymasa Józefa Glempa był oskarżycielem posiłkowym w procesie w sprawie zabójstwa ks. Jerzego Popiełuszki. 

Jan Olszewski był żonaty z Martą Olszewską, dziennikarką, a prywatnie prawnuczką wybitnego profesora Walentego Miklaszewskiego. Marta Olszewska była działaczką opozycji demokratycznej w PRL.