Krzysztof Kowalewski odszedł 6 lutego 2021 roku. O dacie i miejscu ostatniego pożegnania poinformowała jego żona, Agnieszka Suchora za pośrednictwem Facebooka. Dziś odbyły się uroczystości pogrzebowe, na których poza rodziną pojawili się także przyjaciele wybitnego artysty.

Pogrzeb Krzysztofa Kowalewskiego

Uroczystości rozpoczęły się o godzinie 11:30 w kościele przy Placu Teatralnym w Warszawie. Ze względu na obostrzenia, na uroczystości obowiązywała lista gości.

Krzysiek miałby jutro urodziny, przyszliśmy, żeby uśmiechnąć się do niego. Na urodziny przychodzimy złożyć życzenia, my przychodzimy podziękować mu za życie - powiedział na początku mszy ks. Andrzej Luter.

Życie i postać aktora wspominali także Marta Lipińska i Wiktor Zborowski.

Urnę z prochami aktora złożono do grobu rodzinnego na Starych Powązkach w kwaterze 324, rząd 5, miejsce 20.

Więcej zdjęć z pogrzebu Krzysztofa Kowalewskiego zmieściliśmy w galerii

Krzysztof Kowalewski - kariera

Krzysztof Kowalewski był wybitnym aktorem, nauczycielem sztuki teatralnej i autorytetem dla wielu artystów. W 1960 roku ukończył Wydział Aktorski Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie. Na ekranie zadebiutował chwilę po uzyskaniu tytułu magistra sztuki - wystąpił w filmie „Krzyżacy” (1960) w reżyserii Aleksandra Forda. Wielka kariera Kowalewskiego na dobre rozwinęła się w latach 70. XX wieku. Dzięki rolom w kultowych dziś produkcjach w reżyserii Stanisława Barei - "Nie ma róży bez ognia", "Co mi zrobisz, jak mnie złapiesz", czy "Brunet wieczorową porą" stał się ikoną ekranu. Jego kreacja Onufrego Zagłoby ("Ogniem i Mieczem", 1999) na zawsze pozostanie w naszej pamięci. Młodsi widzowie zapamiętają aktora z występów w popularnych serialach, m.in. "Daleko od noszy", którym wystąpił z żoną, Agnieszką Suchorą. Łącznie Krzysztof Kowalewski wystąpił w ponad 100 filmach, serialach, audycjach radiowych i animacjach, czarując pięknym, niskim głosem.

ZOBACZ TAKŻE: Krzysztof Kowalewski nie żyje. Od kilku lat miał poważne problemy ze zdrowiem