Uroczystości pogrzebowe Krzysztofa Krawczyka rozpoczęły się w samo południe mszą żałobną w Bazylice Archikatedralnej św. Stanisława Kostki w Łodzi. Ze względu na trwającą pandemię koronawirusa wprowadzono limit osób dopuszczonych do uczestnictwa w nabożeństwie. Wśród żałobników - oprócz rodziny - znaleźli się rownież przyjaciele artysty: Marian Lichtman, Sławomir Kowalewski, Daniel Olbrychski, Norbi oraz Robert Janowski.

Polska żegna Krzysztofa Krawczyka

W trakcie poruszającego kazania biskup senior Antoni Długosz, który odprawił mszę pogrzebową, zwrócił się bezpośrednio do żony zmarłego wokalisty. Ewa Krawczyk nie mogła powstrzymać łez.

Krzysztof umarł dla świata, ale narodził się dla nieba. (...) Ewuniu, dzisiaj to Twoja droga krzyżowa, ale pamiętaj, że na tej Twojej Golgocie, choć z boku - jesteśmy z Tobą. Dziś Krzysztof dziękuje Ci za tę wspólną życiową podróż, która trwała od chwili poznania w Chicago, aż 39 lat. Choć Krzysztof nie wystąpi już na żywo, nie udzieli wywiadu, nie zadzwoni i nie odbierze telefonu i nie przytuli swoich najbliższych, będzie obecny jeszcze bardziej niż za życia - powiedział. 

Wyrazy współczucia przekazał bliskim także minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński oraz Tadeusz Deszkiewicz, doradca prezydenta Andrzeja Dudy.

ZOBACZ TAKŻE: Krzysztof Krawczyk w ostatnim wspólnym wywiadzie z żoną: "Nigdy bym Ewy nie skrzywdził. Wolałbym nie żyć" [TYLKO U NAS]

Trumna z ciałem kompozytora spoczęła na cmentarzu w Grotnikach - wsi, w której przez lata mieszkał. Jak przekazał w rozmowie z "Super Expressem" menadżer piosenkarza, Krawczyk chciał być pochowany z dwoma przedmiotami: Włożymy mu do trumny mikrofon, ten, do którego przez 26 lat śpiewał w studiu muzycznym K&K Studio, a także czarne okulary, w których występował na scenie. 

Krzysztof Krawczyk zmarł 5 kwietnia, w drugi dzień Wielkanocy. Twórca takich przebojów, jak  "Mój przyjacielu", "Znamy się tylko z widzenia", "Parostatek", "Byle było tak", czy "Pamiętam ciebie z tamtych lat" miał 74 lata.  

CZYTAJ TEŻ: Adoptowana córka Krzysztofa Krawczyka podzieliła się zdjęciem z przybranym ojcem. Fotografia chwyta za serce