Pogrzeb Marii Janion odbył się w piątek, 4 września na warszawskich Powązkach. Legendarna humanistka i historyczka literatury spoczęła w Alei Profesorskiej. W ostatnim pożegnaniu członkini Polskiej Akademii Nauk uczestniczyli nie tylko najbliżsi 93-latki, ale także przedstawiciele świata nauki, kultury, polityki oraz jej uczniowie. 

Podczas uroczystości pogrzebowych Marii Janion odczytany został przez Kazimierę Szczukę list, który napisała Olga Tokarczuk, laureatka literackiej Nagrody Nobla.

- Myślę, że jej książki mnie kształtowały, może nawet zmieniły moje życie. Zostawiła mi przekonanie, że najlepszym sposobem zrozumienia i poznania świata jest jego nieustanne interpretowanie, zaglądanie w głąb i czytanie na wielu poziomach, że w całej jego złożoności jesteśmy w stanie go ogarnąć, tylko poszukując różnych punktów widzenia - stwierdziła pisarka. 

Pogrzeb Marii Janion na Powązkach

Maria Janion zmarła 23 sierpnia 2020 roku w wieku 93 lat. Była wybitną humanistką, historyczką literatury, badaczką polskiej kultury XIX i XX wieku oraz autorką ponad dwudziestu książek o zasadniczym znaczeniu dla refleksji o polskiej tożsamości, a także kilkuset studiów, artykułów, szkiców i recenzji. Zawodowo związana była między innymi z Instytutem Badań Literackich PAN i Uniwersytetem Gdańskim. W latach 70. zaangażowała się w działalność opozycyjną - była wśród założycieli niezależnego Towarzystwa Kursów Naukowych. 

Zdjęcia z pogrzebu Marii Janion znajdziecie w naszej GALERII. 

ZOBACZ TAKŻE: Pogrzeb Bernarda Ładysza. Legendarny śpiewak operowy spoczął w Alei Zasłużonych na Powązkach [GALERIA]