Paweł Adamowicz zmarł w poniedziałek, 14 stycznia 2019, kilkanaście godzin po ataku nożownika na scenie WOŚP 2019 na Targu Węglowym. Prezydentowi Gdańska zadano trzy ciosy nożem, w tym w okolice serca. Po reanimacji na miejscu, prezydenta Adamowicza przetransportowano do Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku, gdzie przeszedł pięciogodzinną operację. Obrażenia okazały się śmiertelne. O śmierci prezydenta Gdańska poinformowano opinię publiczną przed godz. 15. Prezydent Andrzej Duda ogłosił, że na dzień pogrzebu Pawła Adamowicza została wyznaczona żałoba narodowa. Są już oficjalne informacje na temat daty i miejsca uroczystości pogrzebowych.

Pogrzeb Pawła Adamowicza

Z oficjalnych informacji podanych przez gdański Ratusz wynika, że pogrzeb Pawła Adamowicza odbędzie się w sobotę, 19 stycznia 2019 w Gdańsku. Uroczystości związane z ostatnim pożegnaniem zamordowanego prezydenta Gdańska rozpoczną się już w czwartek o godz. 15 uroczystą sesją w Dworze Artusa. Trumna prezydenta zostanie wystawiona wystawiona od godz. 17 na 24 godziny w Europejskim Centrum Solidarności. Tam będzie można też wpisywać się do księgi kondolencyjnej. W piątek o godz. 17 ruszy pochód, który odprowadzi trumnę Pawła Adamowicza do Bazyliki Mariackiej. Wieczorem odbędzie się msza. Hołd prezydentowi będzie można złożyć do północy.

Msza pogrzebowa prezydenta Gdańska rozpocznie się o godz. 12 w Bazylice Mariackiej. Będzie przewodniczył metropolita gdański, Sławoj Leszek Głódź.

SPRAWDŹ TEŻ: Gwiazdy żegnają prezydenta Gdańska: Wojciechowska, Doda, Socha i inni