Pogrzeb Pawła Adamowicza. Msza pogrzebowa prezydenta Gdańska rozpoczęła się w sobotę 19 stycznia 2019 roku o godz. 12 w Bazylice Mariackiej. Przewodniczył jej metropolita gdański, Sławoj Leszek Głódź. Uroczystości związane z ostatnim pożegnaniem zamordowanego prezydenta Gdańska rozpoczęły się już w czwartek o godz. 15 uroczystą sesją w Dworze Artusa. Trumna prezydenta została wystawiona w Europejskim Centrum Solidarności, gdzie również można było wpisywać się do księgi kondolencyjnej. W piątek o godz. 17 ruszył pochód, który odprowadził trumnę Pawła Adamowicza do Bazyliki Mariackiej. Wieczorem odbyła się msza pożegnalna. Hołd prezydentowi złożyły tysiące Polaków.

Pogrzeb Pawła Adamowicza ZDJĘCIA

W uroczystościach pogrzebowych Pawła Adamowicza wziął udział prezydent Andrzej Duda, a także delegacja rządowa składająca się z Mateusza Morawieckiego, wicepremiera Piotra Glińskiego oraz ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego. Obecni byli również Donald Tusk oraz byli prezydenci RP: Lech Wałęsa, Aleksander Kwaśniewski i Bronisław Komorowski. Nie zabrakło byłych premierów: Włodzimierza Cimoszewicza, Waldemara Pawlaka, Kazimierza Marcinkiewicza, Marka Belki i Jerzego Buzka.

Paweł Adamowicz - pogrzeb prezydenta Gdańska

Paweł Adamowicz zmarł kilkanaście godzin po ataku nożownika na scenie WOŚP 2019, w poniedziałek, 14 stycznia 2019. Zadano mu trzy ciosy nożem, w tym w okolice serca. Po reanimacji na miejscu, Pawła Adamowicza przetransportowano do Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku, gdzie przeszedł trwającą 5 godzina operację. Obrażenia okazały się jednak śmiertelne. Prezydent Andrzej Duda ogłosił, że na dzień pogrzebu Pawła Adamowicza została wyznaczona żałoba narodowa. 

Zdjęcia z pogrzebu Pawła Adamowicza obejrzycie w galerii --->