Trumny z ciałami pary prezydenckiej spoczywają na katafalkach, trumna prezydenta przykryta jest kobiercem z wizerunkiem orła białego. Trumna prezydentowej okryta jest biało-czerwoną flagą. Na obu położono wiązanki biało-czerwonych kwiatów.

Przy trumnach krótko modliła się córka pary prezydenckiej i rodzina, hołd Marii i Lechowi Kaczyńskim oddają też współpracownicy prezydenta. Wartę honorową przy trumnie pary prezydenckich pełnią żołnierze kompanii reprezentacyjnej Wojska Polskiego.

Pracownicy Kancelarii Prezydenta chcą umożliwić wszystkim chętnym oddanie hołdu zmarłemu prezydentowi i jego małżonce. Jeśli będzie taka potrzeba, to Pałac będzie otwarty przez całą dobę.

Polacy w hołdzie Marii Kaczyńskiej

Trumna z ciałem Marii Kaczyńskiej została przywieziona we wtorek. Kondukt przejechał ulicami Warszawy do Pałacu Prezydenckiego trasą: Żwirki i Wigury, Krzyckiego, Raszyńską, Alejami Jerozolimskimi, przez Rondo Dmowskiego, Marszałkowską, przez Plac Bankowy, Senatorską, Miodową, Krakowskim Przedmieściem. Tą samą trasą przejechał konwój z trumną z ciałem prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego.

Wzdłuż trasy przejazdu stały tłumy ludzi. Rzucali kwiaty – głównie tulipany. Jedna z holenderskich odmian tulipana nosi imię Marii Kaczyńskiej. Ostatnim minutom przejazdu konduktu towarzyszyło bicie dzwonów kościelnych. Ludzie modlili się i bili brawo.

Ceremonia na lotnisku wojskowym Okęcie w Warszawie miała charakter rodzinny. Wzięli w niej udział także prymas Polski arcybiskup Henryk Muszyński, kardynał Józef Glemp, biskup Stanisław Budzik i biskup pomocniczy warszawski Piotr Jarecki.

Na wojskowe lotnisko Okęcie w Warszawie przybyli między innymi córka pary prezydenckiej Marta z mężem, brat prezydenta Jarosław Kaczyński, Jacek Sasin z Kancelarii Prezydenta, a także były premier Jan Olszewski. Trumnę, przykrytą flagą narodową, wynieśli z samolotu żołnierze Kompanii Reprezentacyjnej. Brat Marii Kaczyńskiej, Konrad Mackiewicz, złożył na trumnie wiązankę kwiatów. Następnie odegrano hymn narodowy, potem kardynał Józef Glemp i arcybiskup Henryk Muszyński odmówili modlitwy.

Samolot z trumną wyleciał z moskiewskiego lotniska Domodiedowo kilka minut przed ósmą. Panią prezydentową pożegnał w Moskwie jej brat Konrad Mackiewicz. Umieścił w dłoniach Marii Kaczyńskiej różaniec z pereł, który pani prezydentowa dostała od Jana Pawła II i obrazek Matki Boskiej Częstochowskiej.

W uroczystości uczestniczyli też ministrowie w Kancelarii Prezydenta Andrzej Duda i Bożena Borys-Szopa oraz ambasador Polski w Rosji Jerzy Bahr. Kwiaty zasypały samochód, który wiózł trumnę z ciałem Marii Kaczyńskiej

Pogrzeb w niedzielę. Na Wawelu

Pogrzeb prezydenta Lecha Kaczyńskiego i jego żony Marii odbędzie się w niedzielę – poinformowało w komunikacie biuro prasowe Konferencji Episkopatu Polski. Rodzina zdecydowała, że para prezydencka spocznie w krypcie na Wawelu. Uroczystości odbęda się o godzinie 14. W sobotę, 17 kwietnia o godzinie 12:00, na placu Piłsudskiego w Warszawie odbędzie się pożegnanie ofiar katastrofy samolotowej pod Smoleńskiem.