Premier Morawiecki ogłosił nowe kroki w walce z koronawirusem w Polsce, a wśród nich kolejne zakazy i obostrzenia. Podczas konferencji dowiedzieliśmy się, że zmiany będą obowiązywać od nocy z wtorku na środę. - Musimy zrobić wszystko, żeby uniknąć tego najgorszego scenariusza, nie możemy sobie pozwolić na rozprężenie. W wyniku analiz i badań podjęliśmy kolejne decyzje dotyczące następnych obostrzeń - usłyszeliśmy od Mateusza Morawieckiego. Nowe obostrzenia dotyczą między innymi zakupów w sklepach spożywczych, drogeriach, aptekach oraz na targowiskach. Wprowadzono limit 3 klientów na kasę lub stoisko. Na poczcie będą mogły przebywać maksymalnie 2 osoby na okienko pocztowe.

Nowe obostrzenia w związku z koronawirusem

Obostrzenia w związku z koronawirusem obejmują też wyłączenie z użytku rowerów miejskich oraz ograniczenie dostępu do parków, plaż, promenad i bulwarów. Ważną informacją dla dzieci i młodzieży poniżej 18. roku życia jest to, że od środy nie będą mogły przebywać poza domem bez nadzoru opiekuna. Wszystkie osoby przebywające poza domem - w przestrzeni publicznej, będą zobowiązane do zachowania między sobą 2-metrowego odstępu (z wyłączeniem dzieci do lat 13 oraz osób niesamodzielnych).

- Te zasady nakładamy na najbliższe 2 tygodnie z możliwością przedłużenia - poinformował Mateusz Morawiecki.

Sklepy tylko dla seniorów: w jakich godzinach?

W sklepach wprowadzony zostanie nakaz noszenia jednorazowych rękawiczek, a w godzinach 10-12 punkty usługowe oraz sklepy będą dostępne jedynie dla osób powyżej 65. roku życia. Zamknięte zostaną salony kosmetyczne, fryzjerskie oraz tatuażu i piercingu. W weekendy nie będzie można zrobić zakupów w wielkopowierzchniowych sklepach budowlanych. 

Rząd wprowadził też ograniczenie działalności hoteli i miejsc noclegowych z wyjątkiem podróży służbowych. Pozostałe osoby mają nakaz wykwaterowania się do najbliższego czwartku. Wprowadzona zostanie obowiązkowa kwarantanna dla domowników osób, które zostaną objęte kwarantanną od 1 kwietnia. Osoby, które nie wymagają pilnych zabiegów rehabilitacyjnych, będą musiały odłożyć je w czasie.

W miejscach pracy wprowadzono nakaz zachowania 1,5-metrowej odległości między stanowiskami oraz zapewnienie pracownikom rękawiczek i środków dezynfekujących.