Rafał Królikowski na wielkim ekranie zadebiutował w 1992 roku w filmie Andrzeja Wajdy Pierścionek z orłem w koronie. Od tego roku związany był z warszawskim Teatrem Powszechnym im. Zygmunta Hubnera.  W wieku 40 lat Rafał Królikowski zrezygnował jednak z etatu w teatrze. Niedługo skończy 50 lat, a dziś robi małe podsumowanie.

Rafał Królikowski od lat gra w popularnych filmach i serialach. Ostatnio mamy okazję podziwiać go w serialu Druga Szansa, gdzie wciela się w Jakuba Zeita, zakochanego w Monice Boreckiej (w tej roli Małgorzata Kożuchowska) współwłaściciela agencji „ZEIT Studio”. Jeszcze niedawno podziwialiśmy go w serialach Czas honoru. Powstanie, O mnie się nie martw oraz Ojciec Mateusz.

Rafał Królikowski udzielił wywiadu Gali, w którym opowiedział o tym, że największą radość w życiu dają mu teraz chwile spędzane z żoną i synami. Przypominamy, że żoną aktora jest Dorota Mirska-Królikowska, dziennikarka, którą poznał podczas… wywiadu. W tym roku zakochani świętują 21. rocznicę ślubu.

Mimo że dziś jest jednym z najpopularniejszych aktorów, to do szkoły teatralnej Królikowski dostał się dopiero za trzecim razem.

I w zasadzie niewiele brakowało, bym nim nie został, bo nie dostałem się do szkoły teatralnej za pierwszym razem.

Udało Ci się dopiero za trzecim. Musiałeś być chyba bardzo zdeterminowany…Brat namawiał Cię na aktorstwo?

Większość osób wtedy się poddaje, a ja uznałem że dopnę swego i będę grał. O mały włos nie zostałem elektrykiem (śmiech). Uczyłem się w pabianickim studium elektrycznym, potem trafiłem do studium kulturalno-oświatowego w Kaliszu, gdzie zresztą wiele się nauczyłem. Aktorstwo to był mój wybór. Nie ukrywam, że ciągnęło mnie do barwnego  świata aktorów, ale wtedy wydawał mi się on niedostępny.  – powiedział w wywiadzie dla magazynu Gala.

Dziś gwiazdy na szczęście nie muszą stawać przed takim wyborem. Zarówno w polskim, jak i zagranicznym środowisku znamy osoby, które osiągnęły sławę nie mając dyplomu aktora. Choćby Robert de Niro, zdobywca dwóch Oscarów - miał zaledwie 16 lat, gdy postanowił rzucić szkołę i zająć się aktorstwem.