Jak zrobić w domu żel lub płyn antybakteryjny? Takie pytanie zadają sobie obecnie miliony ludzi, którzy chcą zminimalizować ryzyko zakażenia koronawirusem. Trudno jednak się temu dziwić. Wszelkiego rodzaju produkty do dezynfekcji rąk bez użycia wody zniknęły z półek aptek, marketów i popularnych drogerii już jakiś czas temu. W oczekiwaniu na dostawy nowych partii do polskich sklepów, mamy dla was prosty przepis na samodzielne wykonanie żelu antybakteryjnego, który zabija koronawirusa. W czwartek łatwą recepturą DIY podzieliła się na swoim kanale gwiazda polskiej branży beauty, Ewa Grzelakowska-Kostoglu, znana lepiej w sieci jako Red Lipstick Monster.

Jak zrobić w domu żel antybakteryjny?

Podstawowy przepis na skuteczny płyn antybakteryjny składa się wyłącznie z dwóch składników. Są to: dostępny w każdym sklepie spożywczym i monopolowym spirytus rektyfikowany oraz woda lub żel aloesowy. Wybór żelu aloesowego zamiast wody szczególnie polecany jest osobom o suchej skórze. Opcjonalne składniki to działająca ochronnie na dłonie gliceryna i niwelujący zapach alkoholu olejek eteryczny, np. lawendowy lub z drzewa herbacianego.

Red Lipstick Monster podała przepis na środek do dezynfekcji rąk o stężeniu 68% alkoholu etylowego, czyli takim, które zabija koronawirusa.

Oto proporcje na uzyskanie 140 mln żelu antybakteryjnego (do odmierzenia odpowiedniej ilości składników można użyć strzykawki z miarką lub po prostu zwykłych łyżek):

  • 100 mililitrów spirytusu (czyli 6 dużych łyżek do zupy + 2 łyżeczki do herbaty)
  • 40 militrów żelu aloesowego lub wody (czyli 2 duże łyżki + 2 małe łyżeczki)

Uwaga - pamiętajcie, że jeśli chcecie dodać glicerynę, to należy wtedy odpowiednio zmniejszyć ilość wody lub żelu aloesowego, aby nie zmniejszyć stężenia alkoholu w roztworze. Olejku eterycznego dla zapachu wystarczy dodać 2 krople. Składniki należy dokładnie mieszać w wyparzonym naczyniu, a następnie przelać do także wyparzonych buteleczek czy innych pojemników z dozownikiem lub atomizerem.

ZOBACZ TEŻ: 4 domowe maseczki na twarz, które sprawią, że poczujesz się jak w najlepszym SPA