Któż nie zna Robert Biedronia? Działacz polityczny, przez lata wytrwale walczący o równość i prawa osób LGBT, przyjaciel Magdy Gessler i Joanny Krupy (z którą łączy go miłość do zwierząt i walka o ich prawa) oraz prezydent Słupska, który wprowadził szereg nowatorskich reform, ułatwiających życie mieszkańcom miasta. Polityk słynie również z tego, że lubi mieć bezpośredni kontakt z obywatelami Słupska i na bieżąco odpowiada na ich skargi, prośby i zażalenia.

Dla osób homoseksualnych w Polsce Robert Biedroń jest ikoną: to on był pomysłodawcą i jednym z założycieli Kampanii Przeciwko Homofobii (do 2009 r. pełnił funkcję jej prezesa, następnie został członkiem zarządu), przez lata działał również w Stowarzyszeniu Lambda, został także przewodniczącym rady Fundacji Trans-Fuzja, członkiem rady Fundacji Równości i członkiem rady nadzorczej Fundacji Replika.

Kariera polityczna Roberta Biedronia związana była na początku z Sojuszem Lewicy Demokratycznej - jednak w wyborach do Sejmu w 2005 r. nie uzyskał on mandatu posła. W tym samym roku wystąpił z partii. Przełomem był rok 2011 - wtedy to polityk ubiegał się z sukcesem o mandat poselski jako kandydat bezpartyjny z listy Ruchu Palikota. Zmienił tym samym oblicze rodzimej polityki, bowiem dostał się do Sejmu jako pierwsza osoba w historii, która otwarcie deklaruje swoje skłonności homoseksualne. 

Życiowym partnerem Roberta Biedronia jest Krzysztof Śmiszek, z którym pojawił się na okładce kwietniowego numeru "Elle" w zeszłym roku. Tak mówił wtedy o swoim wybranku:

- On jest jak Claire Underwood z "House of Cards". Solidaryzuje się z nią i często porównuje.

Lubicie prezydenta Słupska i jego nowoczesny sposób uprawiania polityki?

>> PRZECZYTAJ TAKŻE: ROBERT BIEDROŃ "Chciałem się zabić, bo jestem gejem!" [WIDEO]