Robert Lewandowski z pomocą eksperta od kreowania konceptów kulinarnych, Tadeusza Müllera wkrótce otworzy restaurację. Syn Magdy Gessler rozmowie z portalem "Jastrząb Post" zdradził, jak wygląda proces jej powstawania. 

Restauracja Roberta Lewandowskiego - lokalizacja, menu, otwarcie

Tadeusz Müller ma swoim koncie niemałe sukcesy w branży gastronomicznej. To właśnie on stoi za pomysłem na najpopularniejsze lokale w stolicy - Aioli, Tapas Bar, czy Orzo Music Poeple&Nature, więc fakt tego, że to właśnie z nim współpracę nawiązał znany piłkarz, nie powinien dziwić. 

Zaczynam nową inwestycję. Jest to dosyć niemała restauracja. Będzie to sports bar w Browarach Warszawskich. Jest to miejsce, które wymyślił Jacek Trybuchowski (przyp. red. - dawny członek zarządu spółki AmRest, prowadzącej obecnie ponad dwa tys. restauracji w 26. krajach świata), który zaprosił do współpracy naszego piłkarskiego idola - zdradził restaurator w rozmowie z portalem "Jastrząb Post".

Tadeusz Müller zapowiedział także, że otwarcie planowane jest na przełom czerwca i lipca, a w kuchni będą królować dania rodem z Ameryki. Czy chodzi o frytki i burgery? W końcu do sports baru pasują jak ulał!

To będzie prawdziwy sports bar z krwi i kości, gdzie można poczuć sportowego ducha walki. Miejsce dla fanów sportu, ale też dla ludzi, którzy chcą zjeść fajny obiad w rodzinnej atmosferze. Koncept będzie inspirowany amerykańską kuchnią, ale więcej nie mogą powiedzieć. Otwieramy w czerwcu/lipcu - dodał.

Syn Magdy Gessler opowiedział także, jakie zadania do niego należą.

Zajmuję się stworzeniem menu, koncepcji tego, jak to miejsce ma wyglądać, czym ma zaskakiwać gości. Całym formatem miejsca, co nie jest łatwe, bo miejsce jest bardzo duże, jest około 3300 metrów kwadratowych, trzy kuchnie. Będziemy mieli mam nadzieję tabakę od wakacji. Tabaka w gastronomii to jest nic innego, jak ostry zachrzan na kuchni i to jest w slangu życia kulinarnego codzienne nasze określenie. Każdy chce mieć za drzwiami kuchni tabakę - przyznał szczerze.

Restaurator zaznaczył, że Robert Lewandowski jest niezwykle zaangażowany w projekt:

Jest na łączach. Dostaje wszystkie materiały, wszystkie dania i daje feedback. (...) To wygląda tak, że my to przygotowujemy od jakiegoś czasu w kuchni zewnętrznej, tam powstaje cały koncept, robimy całe menu, robimy taste panele, gdzie próbujemy wszystkich tych dań. Udoskonalamy je, liczymy koszty, bo to jest najważniejsze w prowadzeniu restauracji. Rekrutujemy ludzi, dobieramy talerze. Teraz właśnie to wszystko się dzieje  - zakończył Müller.

Odwiedzicie restaurację Lewego?

ZOBACZ TAKŻE: Robert Lewandowski przyjął odznaczenie od prezydenta. W gabinecie Andrzeja Dudy wydarzyło się potem coś nietypowego